Kun lasu lupaa auttaa
Taas sain lukea tylyä uutista. Oma lapseni nuorisokodissa ja pelko on päivittäistä.
Lapsi joutui koulukiusaamisen takia laitokseen koska oirehti koulussa. Nyt oppinut huumeet ja karkaillut.
”Käräjäoikeuden tuomion julkisen selosteen mukaan tuomitut kyyditsivät kaksi iältään 15–16-vuotiasta tyttöä nuorisokodista toisen miehen luokse, joka oli luvannut uhreille yösijan.
Selosteen mukaan tyttöjen kieltäytyessä seksuaalisesta kanssakäymisestä miesten kanssa pidemmän vankeustuomion saanut mies edellytti 16-vuotiaalta tytöltä, että hänen tulisi olla sukupuoliyhteydessä toisen tuomion saaneen miehen kanssa.”
Voimia näiden lasten perheille❤️
”
Kommentit (2)
Meidänkin tyttö on nuorisokodissa. Tiedän tuskasi. Tyttömme oppi polttamaan (kotona kukaan ei polta), kokeili huumeita, alkoi juomaan ja hatkaili. Mutta lopulta alkoi järki voittamaan, alko ja huumeet jäivät, samoin karkailu. Tupakasta ei enää pääse eroon.
Vaikka tilanne on helpottunut, on yhä pahempi kuin kotoa lähtiessä. Tätä on lastensuojelu Suomessa.. .
Kannattaa yrittää vaikuttaa, että nuoresi ei hatkaa.