Olen tällähetkellä Espanjassa. Hyssytelläänkö Suomessa ebolaa?
Paikkakuntana siis Playa Del Ingles, kanarian saaret.
Täällä on joka päivä uutisissa ebola. Siitä selviytyneet, tohtorit sekä matemaatikot puhumassa ebolan toivottamasta estämisestä ja turvaurumis vinkkejä. Aptekissa jaettiin ilmaisia käsidesejä tekstillä "escape ebola" sekä hengitys suojia... Miksei suomessa? Eikö meillä ole pelkoa kotisuomessa vai tehdäänkö täällä kärpäsestä härkänen?
Eilen oli kadulla mielenosoituskin, 'ebola is the new HIV" mutta en tiedä mitä vastaan osoitus oli.
Kommentit (13)
täällä kaikki hokee: paniikkipellet, ei se mihinkään leviä, jne...
Suomalaiseen tapaan dissataan kaikki eikä osata keskustella, eikä tunneta leviämisen faktoja jne...
Etelä-eurooppalaista hulluutta vain. Sitten kävellään kengät jalassa sisällä eikä pestä käsiä ravintolaillallisella. Näin.
Johtunee varmaan maantieteellisestä sijainnista Ebola-alueeseen nähden, joka on aika tavalla lähempänä kuin mitä Suomi on. Suomeen ei myöskään tule kovin paljoa laittomia siirtolaisia Ebola-maista itsekyhätyillä lautoilla.
Asun vielä lähempänä ebola-aluetta kuin espanja ja hysteriaa ei ole. Espanjassa on ollut pari tapausta, jotka ovat pelottaneet ihmisiä. Täällä Maltalla ei ole ollut vielä yhtään, yksi potentiaalinen uhri käännytettiin pois, oli laivassa, tulossa maihin. No thanks mate!
[quote author="Vierailija" time="19.10.2014 klo 00:48"]
Asun vielä lähempänä ebola-aluetta kuin espanja ja hysteriaa ei ole. Espanjassa on ollut pari tapausta, jotka ovat pelottaneet ihmisiä. Täällä Maltalla ei ole ollut vielä yhtään, yksi potentiaalinen uhri käännytettiin pois, oli laivassa, tulossa maihin. No thanks mate!
[/quote]
Maantiedon tunneilla oletko istunut? =)
[quote author="Vierailija" time="19.10.2014 klo 00:39"]
täällä kaikki hokee: paniikkipellet, ei se mihinkään leviä, jne...
Suomalaiseen tapaan dissataan kaikki eikä osata keskustella, eikä tunneta leviämisen faktoja jne...
[/quote]
Sinä voit ihan vapaasti desinfioida käsiäsi ja käyttää hengityssuojainta kun olet poissa kotoasi. Ei se ole kiellettyä Suomessakaan.
Asuin Espanjassa Fukushiman aikoihin ja sillonkin siellä hysterisoitiin ilmakehässä leviävän radioaktiivisuuden takia ja kehotetiin ihmisiä hamstraamaan vettä ja ruokaa.
Nyt tän ebolan aikana mulle on jääny suomalaisista lehdistä se mielikuva, että paniikkia lietsotaan kuolintilastoilla ja sillä missä maissa on taruntoja, mutta heti perään mainitaan, ettei Suomessa kuitenkaan oo hätää. Ite panikoin hieman muutama viikko sitten, mut enää en jaksa.
ei se näytä pahalle mutta exponentiaalinen kasvukäyrä on aidosti uhkaava.
tauti leviää helposti, suojatut ihmisetkin ovat saaneet tartunnan.
tauti tappaa suuren osan sairastuneista.
tuplaa kolmessa viikossa sairastuneiden määrän -> 60 viikkoa ja 8 miljardia ihmistä saanut tartunnan
ebola on pahempi kuin HIV. HIV tarttuu hyvin pienellä todennäköisyydellä ja siksi se on edennyt hitaasti.
Aikovatko tehdä Las Palmasiin tukikohdan lennoille ebolamaista ebolatyöntekijöille?
Onko keskustelua miten estetään ebolatartunnat sitten?
Mitä uutisissa siitä?
Kyllähän sitä Suomessa hyssytellään, se on yleensäkin täällä tyylinä. Esim. tästä uutisesta huomaa lopussa hyssyttelyn:
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288752264947.html
Itse olen ottanut käyttöön käsidesin kodin ulkopuolella, ei siitä ainakaan mitään haittaa ole. Toki käsienpesu ois parempi, muttei ole aina mahdollista.
Ebola-ohjeet on annettu hoitoalan ihmisille. Espanjassa on niitä laittomia maahanmuuttajia Afrikasta ja tv:n tyyli on...espanjalainen kuten se puhetapa muutenkin siellä.
Anteeksi kirjoitusvirheet, ennakoiva.....
Ap