Lue keskustelun säännöt.
Sudet kesytettävä Uuellemaalle
08.09.2021 |
Se on kiva luontoeläin ja mukava katsella ja pitää paikat puhtaina alkuperäiseen tapaan .
Kommentit (7)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Onkohan tämä taas joku pietarin trolli, vai mistä näitä vajakin aloituksiksi naamioituja kirjoituksia syntyy?
Miksi ne pitäisi tuoda autojen sekään? Miten susi kesytetään? Parempi niiden on olla vaikka täällä, missä itse asun. Isommat erämaat ja vähemmän autoja.
Miksi? Kun uudellamaalla ei ole niille riittävästi tilaa. Sudet asuvat siellä missä kuuluukin, metsässä.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
nyt pitää susi jenninkin pitää uutta rakkiaan narussa ettei susi syö. muiden koirista ja eläimistä ei ole huolta kantanut päin vastoin susia suojellut.
Juurikin. Susiparit Nuuksion, Sipoonkorven ja Tammisaaren saariston kansallispuistoihin. Pentueet joita yli puolenkymmentä siitä levittäytymään muihin kehäkolmosen sisällä oleviin virkistyskohteisiin. Piankos susien puutteeseen tulee korjaus. Mutta kun on se toinen puoli, mitä tapahtuisi muulle alueen eläimistölle, koirista ja kissoista puhumattakaan. Ei kyllä se kannanhoidollinen menetelmä on paras, ei liikaa mutta ei myöskään liian vähän. Sudet kuuluvat korpien kätköihin, suurten salojen uumeniin ja suomaisemiin. Eivät urbaaniin elinympäristöön. Vaikka soisikin, että jokaisella vihreällä olisi oma susilemmikki, ei se suden elämästä tekisi elämisen arvoista.