Tv:n katsominen ei ole enää turvallista
Kommentit (16)
Ja Jorma huutaa Airan Hyrsylänmutkaa!
Ei olekaan... Luulin jo olevani turvassa Päiviltä ja seurasin onnellisesti ja turvallisuudentunteeseen kääriytyneenä tätä riemukasta tv-ohjelmaa. Odotin ensin innolla, että kuka sieltä pantteripuvun alta paljastuu...
Mutta siellä se oli. Päivi. Nyt en ole saanut enää öitäni nukutuksi, tunnen miten sydän hakkaa stressistä ja olen tullut aivan työkyvyttömäksi.
Päivi vihaa ihmisoikeuksia ja ihmisyyttä. Kaikkien on tehtävä pissavehkeillään vain sitä, minkä Päivi katsoo hyväksi. Talipaanit ja Hitt lerkin ovat kateellisia.
Itsellä meni tv rikki vuosi sitten, enkä ole hankkinut uutta. Ennen se tapasi olla illat auki taustalla ja tulikin seurattua liikaa kaikkea sieltä tulevaa paskoo. Nyt vuoden jälkeen kuitenkin huomaa eron psyykkeessä, kun ei altistu typerälle ja paikoin raivostuttavan typerälle viihteelle ja uutisille. Areena ja parit muut palvelut riittävät tyydyttämään viihteen ja sivistyksen nälkää ja uutisvirtaakin voi seurata paljon monimuotoisemmin ja laajemmin muuten kuin telkkaria toljottaen.
Mitäs jos on ekaks näyttelijän koulussa joutunut lukemaan Shakespierua ja sitten illalla telkusta tulee Päivi? Ei oo turvallista oloa ihmisellä.
Vierailija kirjoitti:
Päivi vihaa ihmisoikeuksia ja ihmisyyttä. Kaikkien on tehtävä pissavehkeillään vain sitä, minkä Päivi katsoo hyväksi. Talipaanit ja Hitt lerkin ovat kateellisia.
Ihana nainen!
Ihan joka paikassa. Tai joku muu väärin ajatteleva, Halli mielenosoituksessa.
Missäköhän ohjelmassa Päivi seuraavaksi lymyilee?
Niinpä. Vasuri saa välittömästi paskahalvauksen Päivin nähdessään ja vetäytyy nurkkaan kyynelehtimään.
Ihmistä saa vihata ja syrjiä, kunhan syyt on oikeat.
Vierailija kirjoitti:
Ihmistä saa vihata ja syrjiä, kunhan syyt on oikeat.
Tuo voisi olla nykyvasemmiston slogani.
Päivi ei ollut otsikossa mitenkään.
Mutta todellakin, itse lahjoitin jo vuosia sitten TV-vastaanottimeni pois, tarpeettomana. Vastaanotin = otat vastaan valtaapitävien aivopesua ja propagandaa.
Minulle sopivat oikein hyvin uutislähteet muualta maailmasta.
Saanut taas turhan suuren mittasuhteen tää keskustelu, mutta eikö olekin vertaansa vailla, että hurskas uskova ihminen saa aikaan paljon mielipahaa kanssaihmisissä.
Mikä on raamatun ja Jeesuksen kanta tähän?