ONGELMIA HOITOPAIKAN KANSSA, neuvokaa!
Tyttömme(1v) on ollut 1 kk:n perhepäivähoidossa ja nyt sinne tullut uusi poikka alle 2v. Tämä poika raapii tyttömme naaman isoille haavoille. Haavoja on joka päivä enemmän, kun haemme tytön hoidosta.
Eilen sitten sanoin ääneen tyttöä hakiessa, että voi, onko sulle tullut lisää haavoja. Hoitaja sanoi, että uusi poika on vähän väkivaltainen, mutta hän ei ole huomannut kyllä mitään. Tähän asia jäi eilen.
No, tänä aamuna, kun vein tytön hoitoon, niin hoitaja sanoi, että hänen otettava tyttö mukaan keittiöön, kun lämmittää ruokaa, ja että eihän hän uskalla kohta lastamme hoitaa, kun me suhtaudumme asiaan niin " pelokkaasti! Voitteko kuvitella?! Emme saisi olla lainkaan huolissamme.
Tuntuu tosi pahalta, kun aikaisemmin niin mukavalta tuntunut hoitaja onkin tuollainen! Ettei voi asiasta keskustella niin kuin aikuiset, vaan syyttää meitä heti!
Kommentit (9)
Kyllä sen hoitajan pitäisi seurata sitä 2vuotiasta silmä kovana ja otettava se vaikka palapelin tekoon pöydän ääreen ruokaa valmistellessa.
" Vikaa" on niin hoitajassa kuin siinä pienessä pojassa, ei siinä teidän tytössä.
Terv toinen hoitotäti
Viekää vaan lapsenne pph:lle. Siellä kun on vaan yksi silmäpari kakaroitanne vahtimassa.
T. päiväkotihoidon suosija
Muistan aikoinaan kun arka pikkuveljeni oli päiväkodissa ja siellä, samassa ryhmässä ollut kuulovammainen poika hakkasi veljeäni. Päiväkodin johtaja ainoastaan osasi viittomakieltä. Veljeni oireili vielä pitkään, kouluikäisenäkin vaivasivat tarhassa alkaneet mahakivut, pakkoliikkeet jne. Tämä tapahtui 80-luvulla.
muuta kuin naapurin poikaa vastaan, joka on kova antamaan pusuja:) Meillä ehkä mahdollisuus vaihtaa hoitopaikkaa, mutta onko se turhan voimakas reaktio meiltä? Meidän työpaikalla meinaan on tarha.
AP
lapsuudesta huonoja kokemuksia pph:sta, mutta emme saaneet tarhapaikkaa.(
päiväkotiin. Itse en laittaisi lapsiani pph:lle, ellen tuntisi ko. ihmistä.
T. 4
Minulle perhepäivähoitaja olisi viimeinen vaihtoehto. Ihana työpaikka sinulla.
Ei se raapiminen mielestäni ole pojankaan syy. Kynnet kannattaisi ensin leikata ja sitten opettaa poikaa.
aamuisin kuljen julkisilla, matkaan menee tunti. Se hankaloittaa asiaa. Toiseksi ajattelin, että tyttö saisi omasta kotipiiristä kavereita, kun on hoidoss kodin lähellä.
AP
Tuli kanssa mieleen sellainen juttu että onko kyseessä ainoa lapsenne, siinä tapauksessa hän tuskin on tottunut siihen että joutuu " puolustamaan" itseään.