Miehen erektio, ei enää niin kova
Miehelläni on ikää kohta 45 v. Ja olen vaimona alkanut kiinnittää huomiota, ettei hänen erektionsa ole enää niin kova, kuin joskus nuorempana.
Koska penis ei ole enää niin kova kuin ennen, niin se vaikuttaa penetraatiossa minun tuntemuksiin.
Onko tämä ikään liittyvää asia, joka on ihan luonnollista ja tavallista? Onko muilla miehillä samaa? Ja miten erektion kovuutta saisi parannettua? Lantion jumppa tms? Penis renkaalla? Jos renkaalla, niin millainen sen tulisi olla ja miten sitä käytetään?
On jotenkin kovin arka aihe keskustella kumppanin kanssa. Siksi nyt täältä asiaa tiedustelen. Kiitos vastauksista.
Kommentit (36)
Olen 51 ja sanoisin, että ei ole mitenkään omituista, että erektio ei enää ole sama kuin nuorena. Kaikki on tietysti yksilöllistä, mutta itsellä se menee niin, että mikä tahansa kiihotustilaan vaikuttava tekijä alkaa tuntua erektiossa, mikä enemmän ja mikä vähemmän ja milloin mitenkin. Seuraavanlaisia asioita esimerkiksi voi miettiä ja kokeilla:
- Väsymys vaikuttaa, joten seksin jättäminen ihan sinne päivän viimeisimmäksi asiaksi ei toimi hyvin, jos on vaikka liian lyhyitä yöunia alla
- Edellisestä orgasmista kulunut aika vaikuttaa. Jos on ollut seksiä edellisiltana, niin kiihottuminen ei seuraavana ole enää niin helppoa
- Fyysistä stimulointia tarvitsee enemmän. Tämä näkyy vaikka siinä, että jos keskityn täysin suuseksin antamiseen vaimolle, niin erektio helposti katoaa, vaikka siitä kuinka paljon tykkäänkin. Vaatii pientä hiplailua, että kovenee uudestaan
- Ylipäänsä voi sanoa, että kiihottuminen vaikuttaa enemmän. Jos nuorena seisoi koska vaan ajatuksen voimalla, niin nyt tilanteella on paljon enemmän merkitystä. Esim jokin uusi juttu vaimon taholta on hyvin kiihottavaa, mutta tuttu ja turvallinen kaava vaatii sen että mieli on muutenkin enemmän seksissä läsnä, vaikkapa riittävän pitkän tauon ansiosta
- Penisrengasta en ole kokeillut, mutta uskoisin että toimii kyllä. Voihan sitä efektiä tavallaan testata puristamalla kalun varresta sormin ikään kuin siinä se rengas olisi pidättelemässä veren pois virtausta
Erektiohäiriöihin on tietysti kaikenlaisia muitakin syitä, tuo ylläoleva lähinnä sillä oletuksella, että ainakin joskus ja jossain tilanteessa erektio tulee ihan kunnolla. Jos se ei koskaan missään tilanteessa ole aivan kova, niin sitten on enemmän ehkä lääkärin asia, mutta jos tietää että fyysisesti vehje on täysin kunnossa, niin sitten voi yrittää hakea kovuutta eri keinoin.
Itse tarvitsen sildenalfiliä jos pari kertaa viikossa . Harvemmin kuin kerran viikossa niin näyttää toimivan ilman tablettiakin . Ikä tekee tehvänsä kun itsellä nuo vaivat alkoivat juurikin 45 v paikkella . Tabletit tulivat mukaan 55 v vaikka olisi jo pitänyt alkaa käyttää aiemmin . Vie aikansa että tunnustaa että mieskin vanhenee erektion osalta vaikka tömä onkin yksilöllistä .
Noin nuorella ensimmäisenä tulee mieleen, että katsooko pornoa. Jos katsoo, niin porno pois tai sitten reilu vähennys. Syystä, että jos porhoa tuijottaa kauemmin niin kalu saa hirveän määrän kiihokkeita ja ajan kanssa pitää olla koko ajan vain parempia. Sen jälkeen oikean naisen kanssa ei enää riittä. Ei riitä siksi, että pornossa näkee kaiken ja saa visuaallisia kiihokkeita, oikean naisen kanssa saa huonommin, kun on niin lähellä, ettei näe. Nuoremana ollut niin väliä, mutta vanhempana vältellyt katsomasta em syystä.
Sitten alapään lihasten treenaus auttaa selvästi. Itse asiassa paljon tärkeämpi treeni miehille kuin muut treenit. Mulla oli tapana monesti duuniin ajettaessa jännitellä alapäätä 2x30 krt sarjat aina kun muistin. Kannattaa aloittaa niillä kerroilla millä jaksaa. Monesti tullut alapään lihakset vähän hapoille, mikä toki hyvä juttu pidemmän päälle. Auttoi selvästi seisokin pysymiseen jopa pitkän suuseksin aikana. Mutta minäkin olin laiska harjoittelemaan, joten 60v jälkeen ottanut 25mg sildenafilia avuksi. Mutta siitä huolimatta kannattaisi treenata, koska luonnollinen seisokki on vielä kovempi.
Iso kiitos teille kaikille ihanille miehille jotka vastasitte.
Tilanne tuntuu jotenkin nurinkuriselta. Kun minä olin nuori, siinä 22v-28v hujakoilla, meillä elettiin pikkulapsi arkea. Silloin miestä olisi aina haluttanut ja kalu oli kovana. Itse olin todella väsynyt pikkuisten lasten kanssa.
Nyt olen 42v, lapset ovat aikuisia tai lähes aikuisia ja koen naisena puhjenneeni seksuaaliseen loistooni. Olen halukas ja kyvyväs, enkä arkaile tuoda esiin omia toiveitani ja halujani. Meidän suhteessa, minä taidan olla se aikuisviihteen suurkuluttaja, eikä mies.
Meillä on ihana suhde. Rakkautta on paljon. Ohi mennessä puristellaan pyllyä, pussaillaan toista kaulalle, halaillaan. Olen kaikki nämä vuodet ollut innokas suihinottaja ja mies on niistä kovasti nauttinut. Nyt viimeisen puolen vuoden aikana olen huomannut suihinottaessani, että miehellä kyllä tavallaan seisoo, mutta ei niin kovana todellakaan. Nyt suihinottoja ei ole ollut varmaan kuukauteen ja eilen jo yritin varovaisesti tiedustella, että miksei miestä suihinotot enää kiinnostaa vaikka aiemmin on niistä aina nauttinut ja tullut.
Huomasin jo ilmeestä, että kyselyni vaivaannutti häntä. Itse avoimesti kerron miehelleni ikääntymisestä johtuvista krempoista. Kyllä naisellakin ne omat vanhenemisen ongelmat on. On kuivuutta. Tai sitten jos kunnolla kostuu, niin yhtäkkiä se oma kosteus häviää. Välillä tarvitsee nainenkin vähän ekstra buustia jostain kiihotusöljy/orgasmi voide tuotteista.
Mutta jotenkin miehen on vaikeampi näistä puhua. Pitää helposti omana tietonaan. Ja minusta tuntuu, että loukkaan hänen tunteitaan jos sanon, että kun me pannaan niin, musta tuntuu siltä, ettei sun erektio oikein ole entisensä. Toki eihän se oo se mitä sanoo vaan miten asiat sanoo. Kuitenkin huomaan, että asia on hemmetin arka miehelle.
Itse kun huomasin ikääntymisen muutoksia alapäässä ryhdyin heti toimiin. Hankin estrogeeni renkaan alapäähän ja vaginal tens laitteen lihaksia jumppaamaan. Toivon salaa että mieskin tekisi joitain toimia oman hyvinvointinsa eteen ja sen eteen että seksi olisi molemmille hyvää.
Aloittajan teksti on aivan kuin minun elämästäni.
Täysin identtinen tilanne. Ja tietenkään mies ei asiasta puhu tai ota puheeksi.
Ainut mistä mies on maininnut, niin peniksen limakalvosta. Mies kokee, että penistä pitää päivittäin "huoltaa". Kokee että terskan iho menee herkästi "paskaks" kuten hän sen niin elegantisti ilmaisee. Huoltaa vehjettään kookosöljyllä.
Onko tämäkin niitä miehen ikääntymiseen liittyviä muutoksia?
Miten näitä miehiä saisi autetuksi? Miksi eivät puhu noista muutoksista ja miksi eivät hae ratkaisuja? Tai varmaan hakevat, mutta vasta sitten kun homma lakkaa totaalisesti pelaamasta. Auttakaa nyt vähän meitä naisia, te ihanat miehet.
Pornofilmi pyörimään ja nainen istuu naamalle, niin kyllä kovenee.
Vierailija kirjoitti:
Pornofilmi pyörimään ja nainen istuu naamalle, niin kyllä kovenee.
Voi kun olisikin noin yksinkertaista.
Erektion hiipuminen on miehelle kova paikka, isku vasten miehisyyttä. Mutta näin miehenä ajattelen että se, että pystyy kohtamaan ongelman ja tekemään sille jotain, on juuri sellaista positiivista miehekkyyttä.
Toinen vaihtoehto on se, että seksielämä lakkaa miellyttämästä jompaa kumpaa ja kerrat vähenee ja kohta ei enää haluta kehollista läheisyyttä ollenkaan, ja se puolestaan pudottaa seksihormonit säästöliekille. Kyllä seksiä kannattaa puolustaa ikääntymistä vastaan!
Ellukananen kirjoitti:
Aloittajan teksti on aivan kuin minun elämästäni.
Täysin identtinen tilanne. Ja tietenkään mies ei asiasta puhu tai ota puheeksi.
Ainut mistä mies on maininnut, niin peniksen limakalvosta. Mies kokee, että penistä pitää päivittäin "huoltaa". Kokee että terskan iho menee herkästi "paskaks" kuten hän sen niin elegantisti ilmaisee. Huoltaa vehjettään kookosöljyllä.
Onko tämäkin niitä miehen ikääntymiseen liittyviä muutoksia?
Miten näitä miehiä saisi autetuksi? Miksi eivät puhu noista muutoksista ja miksi eivät hae ratkaisuja? Tai varmaan hakevat, mutta vasta sitten kun homma lakkaa totaalisesti pelaamasta. Auttakaa nyt vähän meitä naisia, te ihanat miehet.
En ole koskaan huolamisesta ja öljyämisestä kuullutkaan vaikka olen jo eläkeikäinen. Mies lekuriin selvittämään mikä mättää. Ei ole normaalia öljytä millään.
Mies hommasi 56 veenä. ja puolikas siltsu riittää, aina ei tarvitse ollenkaan. Joka päivä pannaa, ja aina seisoo ihan kivikovana. Nyt sii 59.
Vierailija kirjoitti:
Mies hommasi 56 veenä. ja puolikas siltsu riittää, aina ei tarvitse ollenkaan. Joka päivä pannaa, ja aina seisoo ihan kivikovana. Nyt sii 59.
Ai niin, ei polta, ja ei ole pallomaha,
Mulle tuli pienoisena järkytyksenä miehen erektio-ongelma. Sildenafiililläkään ei seisonut kunnolla, oli sellainen puolikova. Ei sellaisesta nainen saa yhdynnässä iloa. Mies ei kuitenkaan ymmärtänyt asiaa ja ihmetteli, kun seksi ei minua kiinnostanut. Jätin miehen koska seksi ol pelkästään kiusallista.
Miehen olisi hyvä saada välillä vähän vaihtelua.Olisiko?teillä ystäväpiirissä ketään naista, kenet mies mieltää hottikseksi ja jos sen kanssa koittaisi kuinka kova olisikaan.
Vierailija kirjoitti:
Mulle tuli pienoisena järkytyksenä miehen erektio-ongelma. Sildenafiililläkään ei seisonut kunnolla, oli sellainen puolikova. Ei sellaisesta nainen saa yhdynnässä iloa. Mies ei kuitenkaan ymmärtänyt asiaa ja ihmetteli, kun seksi ei minua kiinnostanut. Jätin miehen koska seksi ol pelkästään kiusallista.
Sildenafil auttaa vain jos on kiihottunut ja rentoutunut. Luomalla paineita miehelle pääsee kyllä helposti tuollaiseen kuvailemaasi tilanteeseen.
Kalle68 kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Miehen olisi hyvä saada välillä vähän vaihtelua.Olisiko?teillä ystäväpiirissä ketään naista, kenet mies mieltää hottikseksi ja jos sen kanssa koittaisi kuinka kova olisikaan.
Ei helvett* millaisia urpoja täälläkin palstalla pyörii. Sunkin isäs olisi pitänyt laskea sut lakanalle. Ap selkeästi ihana ja miehestään välittävä nainen, tulee tänne kyselemään kuinka voisi miestään auttaa. Onnea on tuollainen nainen. Mutta ethän sä semmosesta mitään ymmärrä.
Se vasta todellista välittämistä,että mies saisi vähän kokeilla jollain muulla sitä kovuutta
Mulla alkoi erektio pehmenemään 44 vuotiaana. Hankin penisrenkaita ja ne auttaa jonkin verran.
Pudotin painoa 15kg ja parisuhteessa alkoi mennä paremmin niin erektiokin palasi. Käytän silti välillä penisrenkaita sillä ne auttaa pitämään erektion yllä vielä laukeamisen jälkeen.
Kokeilin myös sidenafill ja sillä saa kovan erektion.
Vierailija kirjoitti:
Ellukananen kirjoitti:
Aloittajan teksti on aivan kuin minun elämästäni.
Täysin identtinen tilanne. Ja tietenkään mies ei asiasta puhu tai ota puheeksi.
Ainut mistä mies on maininnut, niin peniksen limakalvosta. Mies kokee, että penistä pitää päivittäin "huoltaa". Kokee että terskan iho menee herkästi "paskaks" kuten hän sen niin elegantisti ilmaisee. Huoltaa vehjettään kookosöljyllä.
Onko tämäkin niitä miehen ikääntymiseen liittyviä muutoksia?
Miten näitä miehiä saisi autetuksi? Miksi eivät puhu noista muutoksista ja miksi eivät hae ratkaisuja? Tai varmaan hakevat, mutta vasta sitten kun homma lakkaa totaalisesti pelaamasta. Auttakaa nyt vähän meitä naisia, te ihanat miehet.
En ole koskaan huolamisesta ja öljyämisestä kuullutkaan vaikka olen jo eläkeikäinen. Mies lekuriin selvittämään mikä mättää. Ei ole normaalia öljytä millään.
Tämä! Mitä huoltaa? Taitaa mies runkata öljyn ja nettipoken kanssa! Ei ihme, ettei enää tarvii suikkareita ym.
Ap, sun mies tumputtaa pornolle niin paljon että muna on ruvella. Öljyä kyllä kuluu🤣
Ja eipä takuulla enää vaimo kiinnosta. Kysy äijältäsi miksi öljyää, ei ole mitenkään normaalia.
Voi olla että erektio vähän vuosien saatossa pehmenee jos testot laskevat tai jos mies on päässyt huonoon kuntoon. Voihan noita testoja mittailla, kuntoa kannattaa parantaa myös elinikäodotteen takia ja ainahan pystyy käyttämään sildenafiilia tai tadalafiiliä erektion voimistamiseen. Itselleni (m60) noista tulee päänsärky mutta mitäpä ei mies tekisi mieskuntonsa eteen.
Renkaita voi seksipuodista ostella. Kovin piukka ei saisi olla eikä kovin löysästä ole apua, mutta eipä niitä sovittaakaan saa. Ostin kerran sellaisen pehmeänpullean ja joustavan, setissä oli kolme yhdenkoon rengasta. Oli minullekin pienimunaiselle niin tiukka että kullin varressa näkyi mustelmia viikon verran. Toisessa oli kolmea kokoa, joista isoin oli aivan valtava. Pienin on sopiva, se on ihan luottovehje.
Vaimoväki varmaan tykkää sellaisesta räjähdyspisteessä olevasta sinisuonisesta terässeisokista, mutta minulla on silloin usein vähän puutunut olo. Saan parhaan nautinnon kun minulla on vähän tuota pehmeämpi, itse asiassa, saan usein orkut juuri sillä hetkellä kun kulli alkaa vähän pehmiämään.