Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Keksitään uusi uskonto ja sille säännöt

Vierailija
02.09.2021 |

Mormonien teenjuontikiellon innoittamana.

Millainen voisi olla tänä päivänä luotu uusi uskonto? Ketä me palvotaan ja millaisia sääntöjä tähän kuuluu? Mikä meitä odottaa kuoleman jälkeen ja millainen on hyvä uskova tässä uudessa uskonnossamme?

Peukuttamalla puoleen tai toiseen muodostuu kymmenet käskyt ja säädökset.

Mitä hauskaa me keksitäänkään! Miten houkuttelemme uusia jäseniä?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
02.09.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

6

Näin sanoo Herra, Israelin kuningas,

ja sen lunastaja, Herra Sebaot:

Minä olen ensimmäinen, ja minä olen viimeinen,

ja paitsi minua ei ole yhtäkään Jumalaa.

7

Kuka on minun kaltaiseni?

Hän julistakoon ja ilmoittakoon

ja osoittakoon sen minulle,

siitä alkaen kuin minä perustin

ikiaikojen kansan.

He ilmoittakoot tulevaiset, ja mitä tapahtuva on.

8

Älkää vavisko älkääkä peljätkö.

Enkö minä aikoja sitten antanut sinun kuulla

ja sinulle ilmoittanut,

ja te olette minun todistajani:

Onko muuta Jumalaa kuin minä?

Ei ole muuta pelastuskalliota,

minä en ketään tunne.

9

Jumalankuvien tekijät ovat turhia kaikki tyynni, eivätkä nuo heidän rakkaansa mitään auta; niiden todistajat eivät näe eivätkä tiedä mitään, ja niin he joutuvat häpeään. 10

Kuka hyvänsä muovatkoon jumalan ja valakoon kuvan, ei se mitään auta. 11

Katso, kaikki sen seuraajat joutuvat häpeään, ja sen sepittäjät ovat vain ihmisiä. Tulkoot kokoon kaikki ja astukoot esiin: vaviskoot ja hävetkööt!

12Rautaseppä ottaa työaseen ja työskentelee hiilten hehkussa, muodostelee kuvaa vasaralla ja takoo sitä käsivartensa väellä; hänen tulee nälkä, ja voima menee, hän ei saa vettä juodaksensa, ja hän nääntyy. 13

Puuseppä jännittää mittanuoran, kaavailee piirtimellä, vuolee kovertimilla, mittailee harpilla ja tekee miehen kuvan, inhimillisen kauneuden mukaan, huoneeseen asumaan. 14Hän hakkaa itselleen setripuita, hän ottaa rautatammen ja tammen ja kasvattaa ne itselleen vahvoiksi metsän puitten seassa, istuttaa ...........

Vierailija
2/5 |
02.09.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

No palvotaan tietty Lentävää spagettimonsteria. Liity joukkoon. 😁

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
02.09.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kirkko näyttää kännykältä tai kaljapullolta. Niitä sitten kumarretaan.

Vierailija
4/5 |
02.09.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uskon koronarokotteen tuomaan pelastukseen. Mikään muu ei ole tärkeää kuin joka kuukaud3n 1. Päivä. Heille ei puhut@, jotka tätä fanaattisia luottamusta rokotteeseen eivät jaa.

Vierailija
5/5 |
02.09.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Uskon koronarokotteen tuomaan pelastukseen. Mikään muu ei ole tärkeää kuin joka kuukaud3n 1. Päivä. Heille ei puhut@, jotka tätä fanaattisia luottamusta rokotteeseen eivät jaa.

Siis ottaa piikki joka kuun eka päivä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi yhdeksän seitsemän