Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Suurin osa ihmisistä on ekstrovertteja

Vierailija
31.08.2021 |

Jopa Suomessa. Työyhteisöissä tämän huomaa: on jotenkin vaikeaa kun muut ovat kauhean puheliaita ja äänekkäitä ja itse on täysin sisäänpäin kääntynyt. Tai en täysin: kyllä minäkin haluaisin kuulua joukkoon. Palavereissa ensimmäiset 10-20 minuuttia menee joka kerta muiden kollegoiden nauru- ja hepulikohtauksiin kun itse haluaisi mennä heti asiaan ja nuo kovat nauruäänet rasittavat ihan fyysisesti. Kahvitauoilla sama homma, on hankala tulla osaksi porukkaa ja tehdä itseä tutuksi kun muut vouhottavat. Opiskeluaikana oli jo hankalaa kun kaikki sosiaalistuminen pyöri alkoholin ympärillä.

Minulla on varmaan joku persoonallisuushäiriö, mutta koen elämän tällaisessa yhteiskunnassa vaikeaksi. On ihan puppua että suurin osa suomalaisista olisi introverttejä, ei tod ole.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
31.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Introvertit ovat kotona etätöissä tai hiljaisilla aloilla. Ehkä sinunkin pitäisi?

T. Työtön introvertti

Vierailija
2/2 |
31.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Introvertit ovat kotona etätöissä tai hiljaisilla aloilla. Ehkä sinunkin pitäisi?

T. Työtön introvertti

Olen ns. hybridimallilla ja mukamas ns. hiljaisella alalla. Valitsin ammattini niin että saisin olla oma itseni mutta ei, ei se näköjään onnistunut. Ja on se meininki tuollaista ihan teams-palavereissa ja -kahvitauoilla.

ap 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kaksi kahdeksan