Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Otetaanko melikymppisen rasituksessa ilmenevä polvikipu vakavasti, jos soitan lääkäriaikaa

Vierailija
30.08.2021 |

Vai onko ihan turhaa.

Arjessa polvi ei haittaa (siis työpaikalla ja kotona normaalit vähäiset kävelyt huoneesta toiseen jne arkiaskareet sujuu täysin kivuitta) mutta en pysty kävelemään yhtäjaksoisesti (esim lenkillä) kuin kilometrin, kun alkaa särky, ja tuntuu että polvi voi pettää alta, varsinkin sen suoraksi ojentaminen taakse askeleen lopussa tuntuu vaikealta. Ja ylipäätään kaksi-kolme kilsaa onkin maksimi, mitä siedän ja pystyn kävelemään lenkillä yhteen menoon. Ja jos kävelen sen 2 km aamulla, ei saman päivän aikana kykene toiseen lenkkiin.

Lenkin jälkeen en meinaa myöskään saada polvea koukkuun, sattuu polvitaipeeseen kun yritän taivuttaa.

Tämä vaiva ollut jo 8 kk! Olen odotellut josko paranisi itsekseen, mutta toivo siitä alkaa hiipua.

Hirveä kynnys lähteä silti lääkäriin, kun pelkään ettei oteta tosissaan. Kävelen ihan normaalin näköisesti, eikä arkiaskareissa olekaan siis mitään vaivaa eikä kipua.
Ei myöskään pyöräillessä tunnu miltään, voin polkea vaikka 50 km putkeen eikä tunnu missään.

Mutta kai 4-kymppisen vielä pitäisi päästä kävelemään enemmän kuin 1 km kivuitta?! Nyt alkaa mennä hermo...

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
30.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minusta tuntuu, että juuri ketään ja mitään ei oteta julkisella puolella enää vakavasti, mutta ohi sen: olet oikeassa, nelikymppisen polven ei pitäisi olla tuossa kunnossa ja pitäisi pystyä kävelemään huomattavasti pidempään. Helpommin sanottu kuin tehty, mutta varaa aika ja vaadi, että tutkitaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kaksi yksi