Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Uusi miesten ehkäisygeeli!

Vierailija
29.09.2014 |

http://www.iltalehti.fi/seksuaalisuusjasuhteet/2014091618666997_se.shtml

Miesten e-pilleriä on odotettu markkinoille vuosikymmenet. Nyt kehitteillä on valmiste, joka voi täyttää tämän tarpeen.


Miesten ehkäisyyn kehitelty tuote on ihon alle pistettävä ehkäisygeeli. Sen teho voi olla jopa vuosia. (COLOURBOX.COM)

Ulkomaisissa lehdissä on viime aikoina kohistu uuden ajan miesten ehkäisyvälineen olevan lopultakin kehitteillä. Valmistetta on lupailtu markkinoille jo vuonna 2017. Joissain lähteissä väläytetään mahdollisuutta siihen, että valmiste on markkinoilla jo jopa kuluvan vuoden aikana.

Kyseessä ei kuitenkaan ole pilleri, vaan ihon alle pistettävä aine. Tuotenimenä tutuimmat ovat Vasalgel tai Risug.

Aineen teho ei perustu hormoneihin, vaan sen kerrotaan sisältävän siittiöiden toimintakykyyn vaikuttavaa polymeeriä. Jotta näin tapahtuisi, aine pitää ruiskuttaa täsmälleen oikeaan kohtaan miehen elimistöä eli juuri kivesten yläpuolelle.

Erittäin lupaavaa

Lisääntymislääketieteen professori Ilpo Huhtaniemi Imperial Collegesta Lontoosta kertoo ehkäisygeelin olevan kiinnostavinta ja lupaavinta, mitä miesten ehkäisyvälinerintamalla on kuultu pitkään aikaan.

Miesten ehkäisyvälineen kehittäminen on ollut jäissä vuosikaudet, jopa vuosikymmenet. Vaikka markkinat olisivat varmasti jättimäiset, lääketehtaat ovat haluttomia ryhtymään tähän tuotekehittelyyn, koska siinä on monia suuria riskejä.

Miehillä hormonaalisen ehkäisyn keskeinen vaikuttava aine olisi testosteroni, mutta koska testosteronia ei voida enää patentoida, tällaisen valmisteen kehittäminen ei kiinnosta lääketehtaita.

Myös valmisteen testaaminen olisi hyvin hankalaa, koska ihmiskokeissa miehet voisivat saada sivuvaikutuksia, joista voisi pahimmillaan olla odotettavissa pitkiä, hankalia ja kalliita oikeusprosesseja.

Piikki siemenjohtimeen

Miesten elimistöön pistettävää ehkäisygeeliä on jo tutkittu myös ihmisillä, lähinnä Intiassa. Eläinkokeita on tehty paljon.

Geeliä ruiskutetaan siemenjohtimeen. Geelin sisältämä polymeeri muodostaa siemenjohtimeen eräänlaisen verkon, jonka läpi siittiöt pääsevät uimaan. Verkon läpi kulkeminen kuitenkin vie siittiöiltä niiden hedelmöittämiskyvyn.

Geeli on ruiskutettava tarkalleen oikeaan kohtaan. Se ei ole aivan helppo tehtävä. On todennäköistä, että pistosta ei ainakaan annettaisi potilaille itse itselleen pistettäväksi.

- Siemenjohdin on pehmeä putki, luiro, kuin al denteksi keitetty pitkä makaroni, johon pistäminen ei ole aivan helppoa, kuvailee professori Kimmo Taari HYKS:sistä.

Vuosien teho

- Ehkäisygeelin on käsittääkseni tarkoitus ruiskeen jälkeen olla siemenjohtimessa pitkään, jopa vuosia. Geeli voitaisiin varsin helposti erityismenetelmän avulla huuhdella siemenjohtimesta pois, jos ehkäisy halutaan purkaa, Huhtaniemi sanoo.

Tässä mielessä miesten ehkäisygeeli olisi parempi vaihtoehto kuin vasektomia eli sterilisaatio, jonka onnistunut purkaminen on huomattavasti ongelmallisempaa.

 

Ehkäisygeelin poistamisen jälkeen miehellä voi kuitenkin olla entistä heikompi kyky hedelmöittää munasolu.

- Geeli voi saada aikaan miehen elimistössä sellaisten vasta-aineiden muodostumista, jotka heikentävät spermaa, Huhtaniemi sanoo.

- Miesten ehkäisygeeli on kuitenkin hyvin mielenkiintoinen tutkimuskohde. Geeli voisi tuoda ehkäisyyn ainakin jossain määrin sitä tasa-arvoa, jota siitä on puuttunut, Huhtaniemi sanoo.

HELJÄ SALONEN

Mitä mieltä?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
29.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

V...ttu! Miesten ehkäisyä ei uskalleta tutkia ja kehittää, koska siihen liittyy riskejä. Kyynel. Entä naisten ehkäisy? Riskeistä huolimatta on kehitelty jos jonkinlaisia hormonivalmusteita sisältävia valmisteita. Ärsyttävää.

Vierailija
2/4 |
29.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyi saatana tuollaista piikkiä en kyllä ikinä ottaisi

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
29.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="29.09.2014 klo 07:41"]V...ttu! Miesten ehkäisyä ei uskalleta tutkia ja kehittää, koska siihen liittyy riskejä. Kyynel. Entä naisten ehkäisy? Riskeistä huolimatta on kehitelty jos jonkinlaisia hormonivalmusteita sisältävia valmisteita. Ärsyttävää.

[/quote]

Mikäs helevetti siinä sinua ärsyttää? Ei ole kenenkään pakko käyttää.

Vierailija
4/4 |
29.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen seurannut tuon kehitystä melkein alusta asti. Toivon sen onnistuvan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yhdeksän kuusi