syökö kukaan muu näin?
Tuntuu että av mammat ei muuta syö kuin pähkinöitä ja avokadoja ja tekevät lapsilleen salaattia illalliseksi. Itse pidän jääkaappiani normaalina mutta sinne kuuluu jukurtit (ihan normit sokerilla höystetyt makujogut) maito, makkara, ehkä nakkeja, perunaa ja mikä pahinta LEIPÄÄ, sitä maailman pahinta myrkkyä. Täällä maalla tämä on ihan normaalia, mutta tällä palstalla tunnen kuin asuisin eri planeetalla
Kommentit (15)
Tuollaiselta meidänkin jääkaappi näyttää.
En edes muista, koska olemme viimeksi syöneet esim. pähkinöitä.
En oikeastaan syö. Syön niitä avokadoja, pähkinöitä ja turkkilaista jugua.
Mutta korjaan tilanteen syömällä karkkia, sipsiä ja kaikkea muuta kakkaa sen lisäksi :D
Ihan oikeasti mäkin syön pähkinöitä, maustamatonta jogurttia ja avocadoja. Ja kananmunia, mozzarellaa, tomaatteja, oliiveja, lohta. Tottakai muutakin välillä mut toi on runko ja tota yleensä syön.
Ihan siks että olen huomannut voivani älyttömän hyvin tuolla ruokavaliolla.
En syö oikeastaan koskaan makkaraa tai nakkeja, perunaa vain keväisin, kun on just poimittuja. Ruisleipää syön keittojen kanssa. Sokerijogurtista en pidä. Maitoa laitan vain kahviin. Oikeastaan syön vain sushia ja kanasalaattia. Ei sekään kyllä ihan täyspäistä ole :D
Hirveintä on "jukurtti".
Ja kyllä syön ihan samanlaista ruokaa, perusruokaa ilman turhaa hienostelua.
Ihan perusruokaa meillä syödään, mutta ei sokerijugurtteja eikä makkaraa. Eineksiä emme osta pl hernekeittopurkkeja joskus.
Kalaa meillä syödään paljon ja sen kanssa perunaa ja salaattia tai juureksia. Kanaa myös on joka viikko ruokalistalla ja jauheliharuokia myös. Ei silti, avokadoa ja pähkinöitä käytetään usein.
Meille "normaali" ruoka on kasviksia, kalaa, äyriäisiä, kanaa. Harvoin punaista lihaa tai jauhelihaa. Makkaraa/nakkeja ehkä neljä kertaa vuodessa. Leipää ostetaan silloin kun sitä tarvitaan, ei ole aina kaapissa. Hedelmiä on aina, samoin naposteluun porkkanoita ym. raakana syötäviä kasviksia, myös sitä avokadoa. Pähkinöitä ja kuivattuja hedelmiä on aina kotona. Jugurttia on myös aina, mutta ei ikinä sokeroitua.
Meillä syödään maustamatonta ja maustettua jugurttia, pähkinöitä, avokadoja, siemeniä, smootheja, salaatteja, nakkeja, makkaraa, leipää, lihaa, juustoa...
Eli aika lailla kaikkea.
On kyllä ihan pihalla ravitsemusasioista jos leipä on pahempi myrkky kuin nakit ja makkarat... niitä ei meidän jääkaapistamme löydy kuin ehkä joskus todella harvoin, leipää kuitenkin syödään päivittäin - tosin rajoitetusti, kun lapsi ei muuta sitten söisikään. Jogurtit ovat pääasiassa maustamattomia, koska syön sokerini mieluummin vaikka pullan muodossa :) eli mielestäni ihan turhaa höttöä ne sokeripommit. Maitotuotteita käytetään monipuolisesti ja pähkinöitäkin syödään! Avokadoista en niin pidä.
No meillä on ainakin ihan samanlainen jääkaappi kuin ap:lla
Meilläkin syödään vähän kaikkea. Makarooneja, perunaa, lihaa, makkaraa, paljon juureksia, kasviksia ja hedelmää. Joskus jopa niitä siemeniä :) eli paahdan pannulla ja suolaan (!) kurpitsansiemeniä leffanapsittavaksi meille.
Tän palstan mukaan meillä on ihan paska ruokavalio mutta voin ainakin omasta puolesta sanoa että tällä ruokavaliolla ei ole ongelmia painon, verensokerin eikä verenpaineen kanssa. Ja kokonaiskolesteroli 3.7 :)
[quote author="Vierailija" time="25.09.2014 klo 02:56"]
Hirveintä on "jukurtti". Ja kyllä syön ihan samanlaista ruokaa, perusruokaa ilman turhaa hienostelua.
[/quote]
Mäkin saan hirveitä puistatuksia kun joku puhuu jukurtista! Rakkaat ihmiset: se on JOGURTTI.
Ethän pidä leipää jääkaapissa, se kuivuu turhaan. Leivässä ei muuten ole mitään vikaa. Sitä ei tarvitse syödä kuorma-autolastillista päivässä.
Meillä syödään perinteistä suomalaista ruokaa. Aamuisin puuroa, voi silmällä ja leipää kinkulla, juustolla yms. sekä marjoja. Lounaan syö lapset koulussa/hoidossa ja aikuiset töissä. Välipalalla koululaiset syö sokerijogurttia ja leipää. Päivällisellä syödään perunaa/pastaa, lihaa/makkaraa/kalaa ja jotain kasvista. Joka viikko leivotaan pullaa tai muuta makeaa ainakin kertaalleen. Kenelläkään ei ole paino- tai muitakaan terveysongelmia. Ruoka on normaalia hyvää kotiruokaa, joka on aina maistunut myös vieraille erinomaisesti. Ruoka on näillä resepteillä myös kohtuu hintaista ja pääosin kotimaista luomua. Naposteleeko teidän koululaiset välipalaksikin vaan pähkinöitä?
T. Maalainen
Noin ne kaikki syö, täällä vaan pitää jostain pähkinöistä jauhaa.