Ehdota meille sopivaa koirarotua!
Eli hakusessa lapsiperheelle sopiva koira, lapset alakoululaisia ja vauva. Haluaisimme keskikokoisen seurakoiran joka tulee toimeen lasten kanssa. Tykkäämme lenkkeillä ja touhuta koiran kanssa mutta tuskin lähdemme esim agilityyn, emme liioin halua palveluskoiraa. Olisi kiva jos turkki olisi helppohoitoinen eikä karvaa lähtisi tolkuttomasti. Toivoisin että koira ei olisi ahkera haukkuja. Mikä rotu sopisi näihin kriteereihin?
Kommentit (33)
Kerrotko horoskooppinne niin olisi helpompi suositella luonteisiinne sopivaa rotua.
Eikös se klassinen kultainennoutaja olisi teille just sopiva? Helpohko ja lapsiystävällinen peruskoira.
Miksi ei vauvaperheeseen koiraa? Kotona ollessa olisi helpompi ottaa pentu kuin sitten töihin lähtiessä. Ja tosiaan on nuo koululaisetkin meillä jotka osaavat jo yhtä ja toista esim lenkittää koiraa.
Sellainen pieni shetlanninlammas/paimenkoira- mikäsenyton - eli "minilassie" :)
[quote author="Vierailija" time="24.09.2014 klo 12:34"]Sellainen pieni shetlanninlammas/paimenkoira- mikäsenyton - eli "minilassie" :)
[/quote]
En suosittele näillä kriteereillä. Haukkuu todella paljon.
[quote author="Vierailija" time="24.09.2014 klo 12:27"]Eikös se klassinen kultainennoutaja olisi teille just sopiva? Helpohko ja lapsiystävällinen peruskoira.
[/quote]
Kultainen noutaja on palveluskoira, jollaista ap ei halunnut. Samoin kuin ketjussa mainittu labradorinnoutaja, niistäkin löytyy teräviä ja työhaluisia yksilöitä, ja nämä pehmoleluina pidetyt noutajatkin kaipaavat PALJON liikuntaa ja aktivointia. Siihen ei riitä tunnin iltakävely tai lasten ulkoilutukset, ja ap sanoi ettei ilmeisesti tahtoisi aloittaa mitään varsinaista koiraharrastusta.
Ohittaisin rodut, joita kuvaillaan sanoin: aktiivisen ihmisen koira, energinen, vilkas, vaatii määrätietoisen koulutuksen, hiljaiseksi kouluttamiseen kiinnitettävä erityistä huomiota ;)
Miten olisi esim vehnäterrieri tai snautseri?
Isompi villakoira voisi myös olla harkinnan arvoinen, turkki ainakin olisi helppo. Haukkuherkkyydestä en osaa sanoa
[quote author="Vierailija" time="24.09.2014 klo 12:42"][quote author="Vierailija" time="24.09.2014 klo 12:34"]Sellainen pieni shetlanninlammas/paimenkoira- mikäsenyton - eli "minilassie" :)
[/quote]
En suosittele näillä kriteereillä. Haukkuu todella paljon.
[/quote]
Mun kaverilla shetlanninlammaskoira joka ei kyllä hauku... mutta liikuntaa niitten pitäis saada
[quote author="Vierailija" time="24.09.2014 klo 12:29"]Miksi ei vauvaperheeseen koiraa? Kotona ollessa olisi helpompi ottaa pentu kuin sitten töihin lähtiessä. Ja tosiaan on nuo koululaisetkin meillä jotka osaavat jo yhtä ja toista esim lenkittää koiraa.
[/quote] tuota minkäikäisiä ne lapset ovat? Kirjoitit, että alakoululaisia. Kuulostaa siltä, että hankit lapsille koiraa. Kai tiedät, että koira on aikuisen vastuulla eikä pienikään koira välttämättä pysy lapsen hallinnassa saati iso.
Noilla kriteereillä ei mielestäni löydy yhtään koiraa jota ala-astelaiset voisivat ulkoiluttaa.
Lapsiperheen ykkösrotu on ehdottomasti collie :)
[quote author="Vierailija" time="24.09.2014 klo 13:29"][quote author="Vierailija" time="24.09.2014 klo 12:29"]Miksi ei vauvaperheeseen koiraa? Kotona ollessa olisi helpompi ottaa pentu kuin sitten töihin lähtiessä. Ja tosiaan on nuo koululaisetkin meillä jotka osaavat jo yhtä ja toista esim lenkittää koiraa.
[/quote] tuota minkäikäisiä ne lapset ovat? Kirjoitit, että alakoululaisia. Kuulostaa siltä, että hankit lapsille koiraa. Kai tiedät, että koira on aikuisen vastuulla eikä pienikään koira välttämättä pysy lapsen hallinnassa saati iso.
Noilla kriteereillä ei mielestäni löydy yhtään koiraa jota ala-astelaiset voisivat ulkoiluttaa.
[/quote]
En ole hankkimassa koiraa lapsille eikä ole tarkoitus että heille tulee ulkoilutusvastuu. Tiedän kyllä mitä koiran omistaminen tarkoittaa, kokemusta tästä on. Lähinnä haen nyt ideoita rodusta. Emme ole sohvaperunoita vaan toivon koirasta lenkkikaveria, tarkoitin vain että tarkoitus ei ole aloittaa ns koiraharrastusta kuten agility. Esim joku spanieli on ollut mielessä, esim Walesin springeri. Myös Corgi kiinnostaa mutta ovatko haukkuherkkiä, entä tuo karva-asia? Ap
Mopsi. Erittäin helppohoitoinen ja lapsirakas.
[quote author="Vierailija" time="24.09.2014 klo 13:18"][quote author="Vierailija" time="24.09.2014 klo 12:42"][quote author="Vierailija" time="24.09.2014 klo 12:34"]Sellainen pieni shetlanninlammas/paimenkoira- mikäsenyton - eli "minilassie" :)
[/quote]
En suosittele näillä kriteereillä. Haukkuu todella paljon.
[/quote]
Mun kaverilla shetlanninlammaskoira joka ei kyllä hauku... mutta liikuntaa niitten pitäis saada
[/quote]
Kaikki tapaamani sheltit ovat olleet hyvin haukkuherkkiä, varsinkin jos on yhtään enemmän paimennusvaistoa. Siitä olen samaa mieltä, että kokoonsa nähden kaipaa paljon liikuntaa