Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä haluaisit tapahtuvan ekaluokan vanhempainillassa?

Vierailija
28.08.2006 |

Mistä asioista haluaisit kuulla?

Kommentit (21)

Vierailija
1/21 |
30.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

siis ihan niin kuin ekaluokkalaisia. Minulla ei ole mitään tietoa siitä, miten nykyään opetetaan lukemaan, mutta uudistunut se tapa on. Joten oikeasti toivoisin, että opettaja kertoisi siitä vanhemmille, jotta lapsen kotona tukeminen olisi mahdollista.



Ja yksi juttu, mikä paremmissakin tilaisuuksissa yleensä unohtuu: Varaa riittävästi aikaa yleisön kysymyksiin. Ja pyydä siis kysymyksiä ja kommentteja. Sellainen ylimalkainen alussa sanottu " kysykää jos on kysyttävää" ei useinkaan toimi.

Vierailija
2/21 |
30.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kiusaamista ja olemme puuttuneet siihen xx toimenpiteillä" tai " välitunneilla muutama jää yksinään, toivon, että kotona opetetaan leikkimään kaikkien kanssa" Siis rehellisesti kertoo _lapsen_ päivästä.



Erityislapsen äitinä toivoisin, että ope kysyy minulta etukäteen haluanko, että vanhempainillassa puhutaan lapsen vammasta, tai haluanko siitä itse kertoa jotain. Itse mielelläni kertoisin lapsen diabeteksestä vanhemmille, jotta osaavat keskustella aiheesta lastensa kanssa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/21 |
28.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä en tahdo kuulla koulun säännöistä ja tavoista tai tossujen paikasta, ne voi lukea ohjelapusta. Mutta lapsista ja päivän kulusta jne. tahtoisin kuulla.

Vierailija
4/21 |
28.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Haluaisin kuulla juuri, mitä kakkonenkin halusi, eli ryhmäytymisestä, välitunneista jne. Siis miten lapset pärjäävät sosiaalisesti. Kaiken muun saa kuulla lapselta itseltään.

Vierailija
5/21 |
28.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

yksilöllisesti kehuen!



T: sarkastinen ope

Vierailija
6/21 |
28.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Haluaisin omin silmin nähdä että karmeat kertomuksest uhoavasta ja karjuvasta opettajasta eivät ole totta. Opettajan pitäisi vakuuttaa, että lukivaikeudet jms otetaan huomioon ja voitetaan uusin menetelmin.



ja juu, tottakai olisi kiva kun lapsia kehuttaisiin yksitellen, vaikka se sarkasmilta kuulostaakin.



MITÄÄN RYHMÄTÖITÄ vanhempien kesken siitä mitä koululta odotetaan tai miten kuvitellaan että yhteistyö parhaiten sujuu tai mikä on vanhempien tehtävä koulun tukemisessa PLEASE EI!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/21 |
28.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

toinen ekaluokan ope, vanhempainilta ovella

Vierailija
8/21 |
28.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

erityisopetuksesta haluavat kuulla ne joille se on tarpeen. Erityisopetuksen ja tukiopetuksen tarve konkretisoituu monille vanhemmille vasta joulun tienoilla, joten syksyn ekassa vanhempainillassa se menee kovin monilta vielä haukotellessa ohi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/21 |
28.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mietin vaan, kuinka vanhemmat sitten suhtautuvat, jos luokka järjestää esim. iltaretken (vanhemmat mukana) tai iltapikkujoulut, jossa ohjelmaa vanhemmille tms.



Haluavatko vanhemmat olla lapsensa luokan jutuissa mukana, vai onko se vain välttämätön paha, jonne pitää mennä, ettei maine menisi?

Vierailija
10/21 |
28.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Periaatteessa riittää että lapsella on kutakuinkin juoksuun soveltuvat kengät ja joustavat housut (verkkarit/golleget tms)



Koulu ei voi VAATIA yhtiäkään urheiluvälineitä. Eli jos on tosi köyhä, niin tuolla äsken kuvailemallani urheiluasulla kyllä pärjää.



Hiihtoa ja luistelua varten koulun on tarjottava välineet niille, joilla niitä ei ole. Millaisia lainavälineet sitten ovat, se on toinen juttu. Meidän koulussa ostettiin viime kevään alennusmyynnistä viisi uutta suksipakettia ja samanverran luistinpareja. + vanhat välineet päälle. Nämä riittävät niille muutamalle joilla ei ole omia välineitä, sekä niille ketkä unohtivat välineensä kotiin.



Missään muissa lajeissa ei omia välineitä tarvitakaan. Ai niin, uimapuku ois hyvä, jos koululla on uintivuoroja...



T: Ope

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/21 |
28.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

yleisurheilu

suunnistus

lentopallo

koripallo

telinevoimistelu

salibandy

tanssi

hiihto

luistelu

jalkapallo

pesäpallo

uinti



Pienillä ei ole lajiharjoittelua, vaan esim. yleispalloilua. opettajan taitojen mukaan mukana voivat olla esim. seuraavat lait: keilaus, käsipallo,ultimate, sulkapallo, yleisvoimistelu, aerobic...



Liikuntaan liittyy tietysti paljon leikkejä ja viitepelejä, jotka edeltävät lajiharjoittelua.



Melkein sama lista, joka koulussa, joka vuosi.

Vierailija
12/21 |
28.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


hyppynarut, vanteet, hernepussit, keilat ym. välineet.



Varmaan muutakin unohtui " karkeasta" listastasi... Mutta pointti ei ollutkaan mitä liikkatunneilla opetetaan, vaan mitä urheiluvälineitä vuoden aikana tarvitsee hankkia!

V: Ei mitään, jos ei taloudellisesti pysty panostamaan niihin suksiin ja luistimiin. + uimapuku ois kiva.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/21 |
28.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Päättelemällä voi havaita:

koululta saa pesismailan ja hernepussit, korispallon ja jalkapallomaalin



Lapsen on kivempi urheilla, jos on oma uimapuku, sukset+sauvat+monot ja luistimet



(perusvarusteena lenkkarit+verkkarit+sisäliikuntashortsit, isommilla sisäpelikengät olisivat hyvät.)



Aika moni poika tuo oman sählymailan, jollakin on pesäpalloräpylä, mutta niitä ei tarvita liikunnan miellyttäväksi tekemisessä.





Vierailija
14/21 |
28.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oikeesti, toi on aika paha moka, sekä trollaattorille että opelle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/21 |
28.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

vapaamuotoiseen jutusteluunkin vähän aikaa. Mutta ei ryhmätöitä. Opelta haluaisin kuulla, kuinka kaverisuhteet ovat kehittyneet lasten välillä. Lisäksi mikä on luokan lähtötaso. Epäilen esim. että meidän tytön luokalla saattaa kaikki osata jo lukea. Tytöltä utelin ja hänkin väitti niin. Luokka on pieni, joten tuo on aivan mahdollista.





Vierailija
16/21 |
29.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kiva ope ja kertoi tärkeät jutut.

Vierailija
17/21 |
29.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


siis esim. miten ja missä asioissa opettajaan voi ottaa yhteyttä ja mitkä asiat pitää selvittää esim. vanhempien kesken jne. Mutta niin kuin joku sanoi, sellaiset asiat voi varmaan lukea tiedotteista.



Kiinnostaisi kuulla minkälainen on tavallinen koulupäivä. Paljon on varmaan muuttunut sitten omien kouluaikojen.



Ja mitä opettaja toivoisi vanhemmilta. Miten vanhemmat voisivat parhaiten tukea koulutyötä.

Vierailija
18/21 |
29.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

*repeeeee* :))))

Vierailija
19/21 |
29.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asiansa osaava ja pätevä opettaja kertoo koulun ja luokan säännöt ja tavat.

Mitä tehdään ja missä. Pätevä opettaja osaa.



Yhteyttä otetaan tarvittaessa, niin opettaja kuin vanhemmatkin. Vaikka päivittäin.

Vierailija
20/21 |
29.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos antaa tiukkoja ja tarkkoja ohjeita, osa kokee vanhemmuuttaan uhattavan,

jos on epämääräinen, tulee reissarissa sata kysymystä



eli harkitkaa opet tarkkaan mitä puhutte

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yksi yhdeksän