Olen laihtunut raskaana ollessa huomaamatta.
Olen viikolla 11 ja raskaaksi tullessani painoin 72kg/164 cm.
Alkekesällä menikin lomaillessa paljon siideriä ja epäterveellistä ruokaa, joista muutama kesäkilo tuli. Nyt kun heinäkuussa plussasin, tein täydellisen remontin ruokavaliooni. Alkoholi luonnollisesti pois, 5 ateriaa päivässä, kiinnitin huomion hyviin hiilareihin, eli jätin vaalean leivän/pullan pois, tilalle täysjuväruisleipää jne. Paljon paljon kasviksia, kalaa ja kanaa. Punaista lihaa myös kohtuudella. Karkkia ei yksinkertaisesti ole tehnyt mieli yhtään ja ennen raskautta sitäkin kului paljon!
Tämän lisäksi joka ilta 6 km kävelylenkki. Olo on nyt mitä parhain!
Yllätys olikin kun menin puntarille ja painoa oli tippunut 2,5 kg. En missään nimessä tarkoittanut laihtua vaan halusin tehdä todellisen ruokaremontin, jotta vauvakin saisi kaiken mahdollisen hyödyn terveellisestä ruokavaliosta. Ei kai tämä tarkoita sitä että mun on alettava taas mättämään naamaani karkkia ja pullaa??
Kommentit (9)
Mullakin paino laski alussa, sitten kun vauva alkoi oikeasti saada sitä painoa, noin viikosta 20 eteen päin painoni nousi tasaisesti 30 viikkoon asti ja sen jälkeen se vaan tuli kauheaa vauhtia. On aivan normaalia, että alussa laihtuu, se menee kyllä ohi.
hienoa, että paino on tippunut! sinun painoisella ei saisi tulla yhtään lisäkiloja raskauden aikana, tai siis ei suositella.kyllä vauva ottaa omansa. jos olet itse huolissasi, niin lisää vaikka hedelmiä tai muuta terveellistä, älä karkkia ja pullaa. mutta ei ole siis tarvetta nostaa painoa
Kiitos asiallisista vastauksista. Tosiaan vaaka näytti tänään kutosella alkavaa lukua ja tämä luku on ollut viimeksi keväällä. -ap
Itse olin raskautuessani erittäin ylipainoinen (111kg/169cm). Raskausaikana kiinnitin huomiota liikuntaan ja ruokavalioon ja kas - ei tullut kiloakaan raskausaikana vaikka maha kasvoi valtavaksi. Kun poitsu syntyi (4,8kg), lähti kokonaispainosta 15kg. Paras dieetti ikinä!
Mulla sama homma. Lähtötilanne 164 cm/83 kg. Nyt viikkolla 38 ja painoa tullut vain 4 kg. Tietysti alussa jo reipas ylipaino, mutta eiköhän tämä laihdutuksen puolelle mene.
Mulla lähti ekassa ekalla kolmanneksella 6kg (lähtöpaino 56kg) ja toisessa ekalla kolmanneksella 3-4kg (lähtö 74kg). Lopussa ollu kuitenkin +6-10kg lähtöpainoon nähden. Ekan kolmanneksen jälkeen lähtenyt nousuun mutta välillä pysyi samana tai tippui kilo. En huolestuisi.
Niin ekassa raskaudessa oksentelin rajusti ja jouduin tiputukseen että siksi varmaan tippui noin paljon normaalipainosta. Toisessa en oksennellut yhtä paljon -8
Ei kai tuosta mitään haittaa, pääasia että syöt terveellisesti ja monipuolisesti etkä kituuttele nälässä.
Ei tarvi alkaa mättämään ruokaa. Painon lasku ei haittaa. Hienoa, että ajattelet tulevaa lasta!