Miksi ebolan annetaan levitä vapaasti Suomeen & eurooppaan
Kun sadat opiskelijat Afrikan länsi-rannikolta saapuvat tänne & muihin euroopan maihin, on melko varmaa, että joukossa on myös ebolaan sairastuneia. Ebolan itämisaika 2-21vuorokautta mahdollistaa "terveenä" Suomeen saapumisen. Ebolz säilyy spermassa 2-3kk, joten kysytäänkö Suomeen saapuvilta opiskelijoita onko heissä ebolan sairastaneita, sillä Afrikassa kuolleisuus on ollut vain reilu 60%?
Ebolan myötä ruumiita on paljon ja Afrikassa tapoihin kuuluu, että ruumista kosketellaan ja halaillaan.
Pelkäänpä, että Suomessa & euroopassa kuolleisuus ebolaan tulee olemaan suurempi kuin Afrikassa, sillä Afrikassa on alueita, joissa jopa 15% väestöstä on immuuneita ebolalle.
Sama kun meillä Suomessa, kun muualta tullut myyrätutkija kuoli myyräkuumeeseen, vaikka kuolleisuus on 0,08% eli erittäin epätodennäköinen. Syyksi kuolemaan epäiltiin geneettistä alttiutta.
Kommentit (65)
Illuminati on lukenut AV:ta ja tullut tulokseen, että pieni kansanharventaminen olisi paikallaan.
Kerrotko 2# mitä toimia sen eteen on tehty ettei se leviä Suomeen lomailijoiden & opiskelijoiden kautta?
Aapeen kannattaisi vähän perehtyä tilastotieteeseen ja siihen, millainen osuus pari sataa opiskelijaa tai tuhatkunta sairastunutta on parista miljardista afrikkalaisesta. Ne opiskelijiat ei aiheuta minkäänlaista vaaraa.
Mitä te itkette? Maailmassahan kuulostaa olevan liikaa ihmisiä. Ebola vaan korjaa pois ylimääräiset.
Opiskelijat todellakin aiheuttavat suuren vaaran. Jo yksikin suomalaisen kuoöema on turha kuolema, kos se aiheutuuvsiitä, että tänne on päästettu ebola-alueelta väkeä.
Luvan saaneilla on kova jinku päästä tänne, kun länsimaa on myöntänyt opiskeluluban. Soinä ei paina, vaikka juuri viime viikolla hautasivebolaan kuolleen tätinsä.
Edeavaatuutonta, ettei thl suosita viranomaisia kieltämään sieltä tänne matkustelu.
Todella kamala tilanne. En edes tajunnut, että Suomeen saa sieltänoin vaan matkustaa ennen kuin luin niistä tuhansista opiskelijoista yms.
Jos yksi ihminen kuoli Nigerian lentokentällä ja siitä alkoi koko Nigerian siuri epidemia, niin mitä aiheuttaa tänne.tulleet opiskelijat, kun itämisaika on 2-21 vrk.
"Afrikassa on tapana..."
Voi ap! Minäkin aina kerron kaikille, miten Euroopassa on tapana saunoa alasti, juoda litratolkulla teetä ja perustaa pedofiilipuolueita.
[quote author="Vierailija" time="19.08.2014 klo 09:41"]
Jos yksi ihminen kuoli Nigerian lentokentällä ja siitä alkoi koko Nigerian siuri epidemia, niin mitä aiheuttaa tänne.tulleet opiskelijat, kun itämisaika on 2-21 vrk.
[/quote]
Nigerian suuri epidemia? 9 sairastunut ja 2 kuollut...influenssakin tappaa reilusti enemmän joka vuosi.
Vastustan sitä, että ebolamaista saa tulla tänne vapaasti ja niin moni muukin. Miten estää. Kansalaisaloite on liian hidas.
Kas Ebola-hullu on taas täällä!
Mites hiv ja aids, ja muut taudit, jotka paljon yleisempiä? Miksi niiden tarttumista ei pelätä? Afrikassahan on useampi maa jossa 1/4 väestöstä sairastaa hiviä (esim Etelä-Afrikka), ja Afrikan mittakaavassa se tarkoittaa todella paljon ihmisiä!
Uutisissa luki muutama päivä sitten, että ainakin 29 ebolan takia eristettyä vapautettiin. Sinne ryntäsi joukko aseistautuneita miehiä, jotka vapautti nämä ebolan takia eristetyt. Rakennus oli muistaakseni koulu ja koulut oli suljettu ebolan leviämisen estämiseksi, nyt nekin on avattu. Ja syy tähän? Se, että afrikkalaiset uskovat ettei koko ebolaa ole olemassa, vaan se on keksitty.
HUOH!
16#
Ootko oikeasti noin tyhmä?
Puhut hivistä ja aidsista ebolan kaltaisina.. Ensinnäkin ensin kun saat tartunnan saat hiv:n ja jos se etenee sairastut aidsiin eli ovat "sama asia".
Hiv tarttuu sukupuoliteitse, ebola mm.eritteistä ja pinnoilta johon eritteitä on joutunut, joten tarttuu herkemmin, ei pelkästään sperman välityksellä. Ebolaan ei ole hoitoa, hiv:n hoito on niin hyvää, että käytännössä ihminen pystyy elämään yhtä pitkän elämän kuin terve ihminen.
[quote author="Vierailija" time="19.08.2014 klo 10:12"]
16#
Ootko oikeasti noin tyhmä?
Puhut hivistä ja aidsista ebolan kaltaisina.. Ensinnäkin ensin kun saat tartunnan saat hiv:n ja jos se etenee sairastut aidsiin eli ovat "sama asia".
Hiv tarttuu sukupuoliteitse, ebola mm.eritteistä ja pinnoilta johon eritteitä on joutunut, joten tarttuu herkemmin, ei pelkästään sperman välityksellä. Ebolaan ei ole hoitoa, hiv:n hoito on niin hyvää, että käytännössä ihminen pystyy elämään yhtä pitkän elämän kuin terve ihminen.
[/quote]
Niin kyllähän ihmiset harrastavat suojaamatonta seksiä, vai mitä? Suomessa ulkomaalaiset miehet (etenkin mustat) tuntuu olevan melko kovassa huudossa. Se että hiviin löytyy hyvää hoitoa, ei tarkoita sitä etteikö kyseessä olisi erittäin vakava sairaus.
Mitä veikkaat, kumpaan Suomessa oikeasti on suurempi todennäköisyys sairastua hiviin vai ebolaan, tapahtui tarttuminen mitä kautta tahansa?
[quote author="Vierailija" time="19.08.2014 klo 21:47"]
[quote author="Vierailija" time="19.08.2014 klo 16:44"]
Saksassa joku sai ebolakohtauksen työvoimatoimistossa.
[/quote]
"Ebolakohtauksen"! Ei ole kyllä rajaa AV-palstan idiooteilla!
[/quote]
Alkoi vuotaa verta?
Eboloaan.. Nyt saa Saksassa työvoimatoimistossa asioineet & siellä työskentelevät jännittää kuka on seuraava?
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288727138968.html
Ei kukaan järkevä lähde lomalle länsi-afrikkaan nyt.
Ebola tappaa jo kymmeniä päivittäin.. arvatkaas luvut kuukauden päästä..
[quote author="Vierailija" time="19.08.2014 klo 16:16"]
Ei kukaan järkevä lähde lomalle länsi-afrikkaan nyt.
[/quote]Minä ainakin lähden, poikaystäväni asuu siellä ja liputkin on jo hankittuna :)
P.S. Hän on ihan terve
Ebolan ei "anneta levitä vapaasti" Suomeen eikä Eurooppaan.