Eilen 612 nyt jo 644 kansa huutaa Krista Kiurua apuun THL ja HUS antautuneet talouselämän paineesta
Eilen 612 uutta koronatartuntaa tänään jo 644 uutta tartuntaa.
THL:n Mika Salminenhan kertoi tv-uutisissa eilen että tilanne Suomessa on itse asiassa parantunut. Kaveri on pihalla kuin lumiukko kesähelteessä. Viime vuonna tähän aikaan 5 uutta tartuntaa, 5 sairaalassa, 0 tehohoidossa ja 0 koronakuolemaa, IS suositteli välttämään matkailua. Miten nyt?
THL ja HUS arvatenkin oikeiston ja elinkeinoelämän paineesta ovat nostaneet kätensä pystyyn ja rukoilevat kädet ristissä uskoen rokotteiden ja rokotepassipakon pystyvän ihmeisiin, vaikka rokotetut saavat tartuntoja Israelin, USA:n, Britannian jne. tietojen mukaan siinä missä rokottamattomatkin ja levittävät virusta.
Suomen Supernannyä kaivattaisiin taas apuun toimivine kovine lääkkeineen, jotka ovat pelastaneet Suomen jo 3:sta aallosta.
Tutkimuksen mukaan enemmistö kansasta on myös rajoitusten kannalla mikäli epidemiatilanne pahenee, ja se todella pahenee nyt.
Kansan suuri enemmistö kaipaa nyt Kiurun koronanyrkin suojaa !
IS-kysely: Selkeä enemmistö suomalaisista valmis tiukentamaan koronarajoituksia – yhden puolueen kannattajat erottuvat joukosta
https://www.is.fi/politiikka/art-2000008134794.html
Taloustutkimuksen tekemässä kyselyssä kokoomusta ja rkp:tä äänestävät suhtautuivat kriittisimmin koronarajoituksiin.
SELKEÄ ENEMMISTÖ suomalaisista olisi valmis kiristämään koronarajoituksia viime kevään ja syksyn tasolle, jos tartuntaluvut lähtevät jälleen nousuun rokotekattavuudesta ja sairaalahoidon hyvästä tilanteesta huolimatta.
Taloustutkimuksen tutkimusjohtaja Juho Rahkosen mukaan kysely kielii siitä, että suomalaiset eivät halua ottaa riskiä siitä, että tartuntatilanne pääsisi edelleen heikkenemään merkittävästi. Suurin osa on siis terveysturvallisella Krista Kiurun (sd) linjalla, Rahkonen lohkaisee.
– Tautia pelätään edelleen ja pelätään myös sitä koronan uudelleenpuhkeamista. Halutaan ottaa todella varman päälle, Rahkonen sanoo.
Kokoomuksen kannattajat käytännössä yksin vastustavat koronarajoitusten uudelleen käyttöönottamista. Kokoomuksella korostuu tässä etenkin elinkeinon näkökulma, Rahkonen sanoo."
Kokkareella raha ratkaisee
Huolestuttavaa on se että THL:n ja HUS:n väki näyttää antautuneen oppositioporvarien ja elinkeinoelämän talouslähtöisen paineen alla, eikä näytä toimintakykyiseltä vaikka kansan suuri enemmistö haluaa rajoituksia kansalaisten terveyden ja henhen suojaksi, ei koronan "flunssanhoitoa" valheellisella rokotettujen koronapassisuojalla.
Kommentit (15)
Ihan kauhea telttavariantti,oireena nuha,päänsärky,yskä.Sairaalat tyhjinä,edes monisairaat vanhukset ei kuole. Järkyttävä epidemia!
Parempi kun Kiuru lomailee. Vaikka alkuun ensi eduskuntavaaleihin asti. Tulee vähemmän vahinkoa.
Pariskunta lingottaa.
Itse ilmoittautuivat suuressa Tanssiporukka-ryhmässä Facessa. Kertoivat käyneensä viikon aikana lähes joka päivä jossain lavalla kuten Jenkkapirtti, Kisaranta, Haikka, Särkkä jne. Ja siis koronapositiivisia.
Laittakaa se tanssikielto jo äkkiä!!!
Selvästihän tämä on näkynyt. Data näytti selvästi miten Delta lähti raketimmaisesti ylöspäin tartuntaluvuissa pitkin maailman maita. Ei tullut siis yllätyksenä kuinka tulee käymään. Raha haluttiin laittaa liikkumaan ja kansavkuluttamaan. Nyt voi firmojen omistajat tyytyväisenä laskea kesän tuottojaan. Vielä parit festarit ja tapahtumat, että saadaan vedettyä viimeisetkin killingit kansalta irti ja sitten rajoitukset päälle.
Osa kansasta kuvittelee, että koronaa on peloteltu. Tosiasia on, että kyllä sitä Suomessa on vähätelty.
Vierailija kirjoitti:
Selvästihän tämä on näkynyt. Data näytti selvästi miten Delta lähti raketimmaisesti ylöspäin tartuntaluvuissa pitkin maailman maita. Ei tullut siis yllätyksenä kuinka tulee käymään. Raha haluttiin laittaa liikkumaan ja kansavkuluttamaan. Nyt voi firmojen omistajat tyytyväisenä laskea kesän tuottojaan. Vielä parit festarit ja tapahtumat, että saadaan vedettyä viimeisetkin killingit kansalta irti ja sitten rajoitukset päälle.
Osa kansasta kuvittelee, että koronaa on peloteltu. Tosiasia on, että kyllä sitä Suomessa on vähätelty.
Oho, tuli muutama näppäilyvirhe, sori😀
Juuro lähti nouseva ketju poistoon, jossa kysyttiin, miksi rokotetut pelkää rokottamattomia.
Meinasi tulla liian suosittu.
EK:n tekemän tutkimuksen mukaan 63% suomalaista kannattaa koronapassia, jotta loputkin rajoitukset voidaan purkaa.
Vierailija kirjoitti:
Juuri lähti nouseva ketju poistoon, jossa kysyttiin, miksi rokotetut pelkää rokottamattomia.
Meinasi tulla liian suosittu.
Kovasti vääntäävät pakolla nyt mediassa koronapassia.
Ideologista rokottamista, joka korvaa uskontoja, ja jossa kaikki uskonnon merkit.
Vierailija kirjoitti:
EK:n tekemän tutkimuksen mukaan 63% suomalaista kannattaa koronapassia, jotta loputkin rajoitukset voidaan purkaa.
Mahtaako kanattaa? Alkaa olla sama meininki, kuin kaikissa diktatuureissa, joissa kaikki äänestavät yhtä ideologiaa, ja yksimielisyys on täydellinen. Näin se menee nyt siellä mediassakin.
Älkää nyt juma huutako kiurua apuun yhtää mihinkään. Tässä on saanut viettää ihanaa hengästystaukoa, kun ei tuonkaan tajunnanvirtaa ole tarvinnut kuulla tai nähdä hetkeen. Pysyköön vaan pois näkyvistä.
Tartuntoja joo mutta mitäs kun virus onkin laimentunut flunssaksi?
Nyt täytyy tehdä uusi haista vttu Krista kiuru video. Niin virus kaikkoaa.
supernaany nyt ottaa sen taloustikkarin pois niiltä jotka sitä lafkassa kiertävät,.