Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tarkoittaako koronapassi

Vierailija
27.07.2021 |

että pitää olla rokote, vai riittääkö tuore negatiivinen koronatesti?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
27.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Matkustamiseen kai riittää, kohdemaasta vähän riippuu.

Pitäisi kyllä esim. ravintoloilla olla oikeus vaatia kohtuullista todistusta siitä, että ei ole tartuttamassa koronaa muihin asiakkaisiin. Esim. juuri tuplarokote tai lähiaikoina sairastettu. Siten saataisiin elinkeinoelämää ylläpidettyä eikä tulisi isoja rajoituksia.

Vierailija
2/2 |
27.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jää nähtäväksi millaista on tulossa.

Ajavat edelleen sitä laumasuojaansa, mutta kansa ei innostunut siitä viime vuonna niin välillä keksivät näitä hämäyksiä "koronavilkku" (josta tahallaan tehtiin toimimaton) https://www.is.fi/digitoday/mobiili/art-2000008150395.html

Korona­vilkun suosio romahti – 700 000 lopetti käytön

"hybridimalli", uusimpana "rokotepassi", joilla varmistavat tartuntojen lisääntymistä samalla kun teeskentelevät tekevänsä jotain vähentääkseen niitä.

Koulujen auki pitäminen koulujen ollessa merkittävin tartuntapaikka riittää hyvin tartuntoihin paitsi koululaisille myös muille ja sitä perustelevat sillä että lapset muka hyötyisi lähiopetuksesta joka kuitenkin tarkoittaa altistumisia, tarttumisia ja monin kerroin pidempää aikaa kotona kuin tukahduttaminen tarkoittaisi.

Toimiva keino on olemassa, tukahduttamalla tartuntoja ei enää olisi ja juuri siksi sitä ei ole käytetty koska tietävät sen toimivan. https://www.eroonkoronasta.fi/

Esim. Uudessa-Seelannissa kaikki on auki koska tartunnat jääneet rajoille karanteenihotelleihin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla