Teini-ikäiset lapseni eivät seuruste
Mulla on 17-vuotias tytär, 16-vuotias poika ja pian 14 täyttävä tyttö eikä koskaan nuoriso ole tuonut seurustelukumppaneita kotiin näytille enkä edes tiedä onko heillä sellaisia. Sen verran tiedän että vanhemmalla tytöllä oli kolme vuotta sitten muutaman kuukauden pituinen suhde mutta hän ei halunnut puhua siitä mitään eikä tuonut poikaa kotiin käymään.
Olen ymmärtänyt että tuon ikäisillä on tapana seurustella joten olen vähän huolissani siitä miksei lapsillani ole seurustelukumppaneita. Varsinkin vanhin tytär huolestuttaa koska hän on melkein aina kotona eikä hengaile ikäistensä kanssa ulkona.
Kommentit (15)
Itse kirjoitit, ettet edes tiedä seurustelevatko, miten siis voi tietää etteivät seurustele ja olet siitä vielä huolissasi???
Ei minunkaan teinit seurustele, heidän kavereistaankin vain pari.
En määkään seurustellut teini-ikäisenä. Ensimmäinen seurustelusuhde alkoi, kun olin 21-vuotias. Teininä en kyllä ois muutenkaan kehdannut tuoda kotiin ketään näytille.
Meillä 17-vuotias poika on seurustellut jo toista vuotta saman tytön kanssa. 15-vuotias tyttö ei ole seurustellut koskaan eikä kuulemma vielä haluakaan, on muutenkin aika epäsosiaalinen, yksi hyvä kaveri tuntuu oleva mutat muiden kanssa ei juurikaan vietä aikaansa.
Jokainen kehittyy ajallaan, eikä seurustelukumppaneista tai niiden puutteesta kannata huolestua.
Minun äitini valitti minulle, kun olin aina kotona... 17v tapasin pojan ja sen jälkeen äiti valitti kun tulin kotiin vain nukkumaan.
Kyllä ne sitten kertoo jos on kerrottavaa. Paitsi jos olet tosi nolo mutsi.
Minäkään en saanu seurustella. Se teki minusta äitini mielestä lutkan. Ja tiesi ilman tuntemista, että poika oli narkkari, epäsosiaalinen paskakasa. Ja nyt kun olen jo 22v tilanne on edelleen sama.
Hauskaa, että juuri nyt tehtiin tälläinen aloitus! Meidän esikoinen, 15-v tyttö, on lähdössä ensimmäistä kertaa leffaan pojan kanssa lauantaina. Muutamia kertoja on poikien synttäreillä käynyt ja kerran uimahallissa. Nyt on ensimmäiset treffit. Äitinä yritän olla liikaa korostamatta asiaa, puolihuolimattomasti kysäisin leffan nimeä... Minä vien nuoret leffaan ja pojan isä tuo kotiin. Poikaa en ole tavannut, mutta samalla bussilla ovat reilun vuoden kulkeneet kouluun. Tyttö yrittää esittää välinpitämätöntä, mutta käytöksestä näen hänen vähän leijailevan ilmassa. Onhan nuo ensi-ihastumiset aika hellyttäviä.
En minäkään seurustellut. Eikä munkaan teinini ole seurustelleet. Se on ihan normaalia, että seurustelukumppaneita alkaa löytymään vasta parinkympin jälkeen.
Ole onnellinen, ainakaan lapsesi eivät ryhdy teiniäideiksi eivätkä ole mitään wt-sakkia.
Minä olen 23-vuotias, enkä ole koskaan seurustellut. Sukulaiset ja perhe aina olettavat, että minulla olisi joku. Miten he voivat nähdä minut niin eri tavalla kuin ikäiseni miehet?
Miksi 17v:n pitäisi seurustella? Jos menisit kouluun ja tekisit gallupin saattaisit yllättyä. Yläkoulussa muutama luokallaan seurustelee, suurin osa ei.
[quote author="Vierailija" time="06.08.2014 klo 13:46"]Hauskaa, että juuri nyt tehtiin tälläinen aloitus! Meidän esikoinen, 15-v tyttö, on lähdössä ensimmäistä kertaa leffaan pojan kanssa lauantaina. Muutamia kertoja on poikien synttäreillä käynyt ja kerran uimahallissa. Nyt on ensimmäiset treffit. Äitinä yritän olla liikaa korostamatta asiaa, puolihuolimattomasti kysäisin leffan nimeä... Minä vien nuoret leffaan ja pojan isä tuo kotiin. Poikaa en ole tavannut, mutta samalla bussilla ovat reilun vuoden kulkeneet kouluun. Tyttö yrittää esittää välinpitämätöntä, mutta käytöksestä näen hänen vähän leijailevan ilmassa. Onhan nuo ensi-ihastumiset aika hellyttäviä.
[/quote]
Mitä alapeukuttamista tässäkin oli?..
Itse seurustelin pari kk 10 vuotiaana, sittemmin oli noita parin viikon suhteita 8-9 ja 16 vuotiaana löysin nykyisen mieheni. Olen 22v. Ikinä en silti lutkan mainetta saanut, koska osasin hoitaa suhteeni hyvin. :)
Se on valinta. Ensin koulu, kilpaurheilu, perhe ja kaverit. Seurustelu vie liikaa aikaa tältä kaikelta. Niiden aika on sitten, kun koulut ja armeija käyty ja kilpaurheilu ohi. t. poika 17v.
8 jatkaa. Ihan rauhassa saa alapeukuttaa. Mun mielestä on kivaa, kun tyttö sai kutsun leffaan. Ja nähdä kuinka yrittää peittää innostustaan meiltä vanhemmilta ja pikkusisaruksilta. Toivottavasti tulee kiva ilta ja ehkä pussailuakin teatterin hämärässä. Kilpaurheilu ei mielestäni lainkaan liity tähän asiaan. Myös kilpaurheilijoilla ja hyvin koulussa menestyvillä on lupa nauttia teinivuosista ja ihastumisista.
Mikä on normaalia ja mikä ei...
Isosiskoni seurusteli (ja aloitti seksin harrastamisen) jotain 14-17v.
Itse ensimmäinen tyttöystäväksi määriteltävä suhde noin 39v, neitsyys meni 34v (Thaimaassa). M40
[quote author="Vierailija" time="06.08.2014 klo 14:00"]Miksi 17v:n pitäisi seurustella? Jos menisit kouluun ja tekisit gallupin saattaisit yllättyä. Yläkoulussa muutama luokallaan seurustelee, suurin osa ei.
[/quote]
Totta. Itse olen nyt menossa lukioon ja 7-9lk aikana luokallamme oli muutama jotka seurustelivat.
Kyllä ne kuule seurustelee, ne ei vaan kerro sitä sulle. Voi olla vaikka että joku lapsistasi on homo eikä halua että vanhemmat tietää joten sen takia pitävät suhteensa salassa.