Mennäkö Tallinnassa keskustaan vai kauppakeskus Rocca al Mareen?
Löytyykö shoppailtavaa myös keskustasta? Ovatko kauppakeskuksen hinnat halvemmat?
Kommentit (11)
En valitettavasti osaa sanoa kummassa halvempaa, mutta kallista kuitenkin on. Vaatteet samoissa hinnoissa nuin suomessa, mut valiloima parempi kuin suomessa.
[quote author="Vierailija" time="20.07.2014 klo 22:15"]
Löytyykö shoppailtavaa myös keskustasta? Ovatko kauppakeskuksen hinnat halvemmat?
[/quote]
Mitä olet etsimässä? Tuolla Rocca al Maressa nyt ainakin on tosiaan aika lailla samat ketjuliikkeet kuin Suomessa isoissa kaupungeissa, ja hinnat myös samaa luokkaa. Jos et nyt ihan mahdoton Marks&Spencer -fani ole, niin en sinne lähtisi erikseen.
Nyt on aleaika. Kauppakeskuksissakin alen jämät.
Syksy ei ole vielä tullut. Jos siis ainoastaan shoppailemaan halusit...
Kävin ekaa kertaa Roccassa kesäkuussa ja suosittelen. Minusta oli helppo juuri shoppailuun ja oli kyllä eri kauppoja kuin Suomessa. Alessa ihan kohtuu hinnat. Keskustassa kiva käydä vaan kävelemässä ja syömässä.
Vai on hinnat nykyään samat kuin Suomessa :/
Saako edes apteekkitavaraa edullisemmin? Jos Rocca al Maren kaupat lähes samat kuin Suomessa, ehkä mennään keskustaan, niin on sitten muutakin nähtävää.
Olisiko jokin kiva ravintola keskustassa?
ap
Ehdottomasti Rocca Al Mareen! Hintaluokka on suunnilleen sama kuin suomessa, ehkä vähän edullisempi ja nythän on vielä alet menossa. Rocca Al Maresta löytyy myös Stockmann Outlet, jossa myydään edullisesti merkkivaatteita- ja laukkuja!
Apteekkituotteet myös huomattavasti edullisempia kuin Suomessa. Rocca Al Maresta löytyy edullinen apteekki!
Vapiano Solariksessa on hyvä ruokapaikka, italialaista ruokaa.
Ja tosiaankin Virossa ovat Suomea halvempia palvelut, elintarvikkeet ja bensa. Saman tasoinen kulutustavara on melko lailla samoissa hinnoissa kuin täällä. En myöskään ainakaan helsinkiläisestä näkökulmasta allekirjoittaisi tuota väitettä, että vaatevalikoimat ovat laajemmat kuin Suomessa. Pari sellaista ketjuliikettä löytyy, joita ei Suomessa ole, ja myös parempaa butiikkia, joissa myydään täältä puuttuvia merkkejä. Mutta toisaalta siellä taas ei sitten ole monia meiltä löytyviä ketjuja. Varsinkin kansainvälisten suunnittelijoiden merkkien ja ketjuliikkeiden väliin jäävässä kategoriassa tarjonta on aika suppeaa. Ainoastaan kengissä on mielestäni tarjontaa kaikissa hintaluokissa Helsinkiä paremmin, mutta niiden suhteen keskustan tarjonta on paljon parempi eri hintaluokissa kuin kauppakeskusten.
Tuo Stockan outlet on vielä huonompi kuin Suomessa.
Lääkkeet ja viina edullista ja ravintolat vielä vähän halvempia kuin Suomessa, muuten alkaa sama hintataso olemaan.
Tallinnaan/Viroon en lähde enää shoppailemaan, muuten kyllä tykkään käydä.
ihan yhtä kallista kuin suomessa paitsi se viina.