Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel III, pitääkö pelata aikaisemmat osat ennen tämän aloittamista?

Vierailija
15.07.2021 |

Sain tuon pelin Stadiaan pelattavaksi, mutta en ole pelannut lainkaan tätä Trails of Cold Stee pelisarjaa. Onko järkeä aloittaa tuota vai onko hankittava I ja II osat pelattavaksi ennen?

Netti kertoo, että The Legend of Heroes -pelisarja on valtava ja ne liittyy kaikki toisiinsa. Pitäisikö ne kaikki pelata? Tuo pelisarjahan on alkanut jo 90-luvulla. Eihän tuo ole edes mahdollista.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
15.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Noiden pelaaminenhan kestää vuosia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
15.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sarja on ehkä alkanut 90-luvulla, mutta nykyiseen maailmaan sijoittuvat pelit vasta 2000-luvulla. Pelisarjasta on tähän mennessä julkaistu 3 "arcia" (mikä ikinä onkaan suomeksi). Trails in the Sky 1-3, vielä virallisesti englanniksi kääntämättömät ja julkaisemattomat Trails to Zero & Trails to Azure sekä Trails of Cold Steel 1-4 (lisäksi Japanissa on julkaistu yksi "epilogue" peli noille). Trails of Cold Steelit voi hyvin pelata pelaamatta noita aikaisempia arceja (sarjassa paljon cameoita ja aikaisempien pelien hahmoja ja pahiksia, mutta niiden tunteminen ei ole välttämätöntä Cols Steeleistä nauttimiseksi). En kuitenkaan aloittaisi itse Cold Steel "arcia" keskeltä, vaikka periaatteessa 3. osasta aloittaminen on mahdollista, sillä se keskittyy taas 2. jälkeen enemmän maailman rakentamiseen ja tulee uusia hahmoja ja 1-2 osan hahmot päähenkilöä lukuunottamatta ottavat enemmän sivuosan. Suosittelen silti aloittamaan Trails of Cold Steelit alusta. Graafisesti pelit eivät ole kummoisia ja ennen Cold Steel 3:sta graafisesti hyvinkin kömpelöitä.

4/5 |
16.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Loistava pelisarja, paljon tekstiä ja hahmojen vuorovaikutusta jrpg -peleiksi. Itse olen ps4:lla pelannut ekaa ja tokaa osaa ja kannattaa ehdottamasti aloittaa Trails of Cold Steel ekasta osasta, koska pelit ovat suoraa jatkumoa toisilleen. Suosikkihahmojani ovat rintava ja leppoisa opettajar Sara sekä myös rintava Emma-neito, joka on luokan presidentti. Mutta erinomaista viihdettä ovat nämä useiksi kymmeniksi tunneiksi!

Vierailija
5/5 |
03.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitkäveteinen peli jossa ei juuri pelata, vaan kuin katselisi sunnuntaiaamun piirrettyjä.

Ys VIII: Lacrimosa of Dana peli oli ihan hyvä, joten tämä oli pettymys.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kuusi seitsemän