Miten nimikoit lasten sukat esikouluun?
Kommentit (12)
Kärkkäisen kangasmaalilla ja siveltimellä nimikirjaimet pohjaan. Pysyy hyvin kun sen maalin muistaa kiinnittää.
Lapsen sukat voivat kastua myös päivän aikana, jolloin sukat menevät kuivauskaappiin. Kuivauskaapissa on tällöin mitä todennäköisemmin muidenkin lasten sukkia jos on sadepäivä tms. Siinä sitten nimettömät sukat pyörii viikkotolkulla etsien omistajaa.
ihanaa että on äitejä, jotka muistavat vielä nimikoinnin! Arvostan teitä suuresti!
testiilitussilla vaaleaan kankaanpalaseen nimi, jonka ompelee parilla pistolla sukan varteen kiinni :)
nim. Eskaritäti
Ostin apteekista Leukoplastia (kangaslaastariteippiä), leikkasin palat, tussilla nimi ja liimasin sukan suuhun. Sama homma lapasille. Pysyy jopa pesussa kiinni.
Meidän eskarissa on niin kätevät tädit että kuivauskaappiin laitetaan esim. ne sukat "Puupyykkipinnalla" jossa lukee lapsen nimi! Siitä on helppo napata oman kullanupun sukat kun lähtee kotiin jos ei niitä muuten tunnista.
Vaaleisiin sukkiin kirjoitin nimikointikynällä, Tummiin/mustiin laitoin leukoplast teipillä (leikkasin teipin halki, niin, että tuli hyvin kapeaa lappua, pysyy paremmin ja ei haittaa sukan venymistä). Teippejä pitää uusia aika-ajoin (pysyvät ehkä n.10 pesua). Teippi kannattaa laittaa sukan varteen poikittain, näin pysyy paremmin, kun sukka ei veny siihen suuntaan niin paljon
Pitääkö siis sukatkin merkata? Onko teillä kaikki 20 paria sukkia merkattu vai onko kotisukat ja päiväkoti/eskarisukat erikseen?
En ole merkannut. En tosin kadonneiden sukkien perään myöskään kysellyt. Sukat ja pikkarit ilman nimikointia, kadotkoot jos on kadotakseen.
Joissakin sukissa on sisävarressa kohta johon saa kangastussilla nimen. Muuten apteekista haavateippiä ja sitä pala ja nimi sukkiin.
No en mitenkään. Varasukat oli aina eskarirepussa ja jos katoasi niin voi voi. On teillä ihmisillä aikaa!! Mulla ei ainakaan ollut aikaa yhtään alkaa mitään kangaslappuja ompelemaan sukkiin.
Ei mitenkään, ei liene iso menetys jos yhet sukat häviää... Kaupasta saa uusia.
No kyllä siitä iso hinta tulee, jos parin kolmenkin euron sukat häviää joka eskarikerralla. Rahanmenetys se sekin on. Ainakin meille.
Kiitos vinkeistä. Pitää ostaakin tuota haavateippiä tai ommella se pieni kankaanpala niihin sukkiin. ;-)
Kiitos!
En mitenkään, sukat on jalassa koko päivän ja illalla menee pyykkiin kotona.
Miksi tarvitsisi nimikoida?
Ainoastaan villasukkiin ompelin kanttinauhan jossa nimi.