Kun jättää fb:ssä oleilun vähemmälle, niin kaverit kaikkoaa
Näin se näyttäisi menevän näköjään. Vuosia sitten olin vielä paljon tekemissä monien kaverien kanssa. Juurikin fb:n kautta aina vaan enemmän ja enemmän. Se korvasi kännykän ja sitä kautta juteltiin/vietiteltiin aina vaan enemmän. Nyt kun olen kyllästynyt fb:n ja en jaksa siellä olla, niin eipähän tule pidettyä yhteyttä kaverien kanssa. Kun ei tykkäile kuvia ja ole enää niin sosiaalinen, niin tippuu pois tuosta oravanpyörästä. En tiedä, mitä kavereille kuuluu, kun kaikki kuulumiset pitäisi lukea fb:stä. En jaksa.
Mutta eipä tuo minua haittaa. Muutamat tosiystävät ovat jääneet ja pidämme yhteyttä muutenkin, kuin fb:n kautta, vietämme aikaa yhdessä, ulkoilemme jne. Nuo ystävät riittävät minulle varsin hyvin :)
Taidankin poistaa fb:stä kaikki turhat "kaverit", joiden kanssa en ole missään tekemisissä ollut pitkään aikaan.
Kommentit (3)
Itse haluisin kans unohtaa koko facebookin. On niin paljon turhia kavereita siellä. Jotenkin tuntuu, että myös viettää liikaa aikaa siellä ja se rupeaa koukuttamaan. Välillä tuntuu että menee puolet päivästä siellä. Olen ajatellut että poistan profiilin kokonaan, pidän muutaman kuukauden tauon ja teen uuden profiilin, jossa puolet kavereita vähemmän.
Itselleni facebookin inbox ja tapahtumakutsut ovat ihan aitoja tapoja pitää yhteyttä niihin "oikeisiin" ystäviin. Etenkin, jos pitää esimerkiksi sopia tapaaminen useamman tyypin kanssa, tuo on eri kätevä media. Toki sen voisi korvata puhelimella, mutta se ei olisi ihan niin joustava ja kätevä. Seinäkirjoittelu ja tykkäily taas ovat enemmän ajanvietettä ja samanlaista internetin scrollailua kuin mikä tahansa surffaaminen.
FAcebook sinänsä ei musta ole mitenkään erityisen turha tai pinnallinen, riippuu siitä, miten sitä käyttää. Koukuttava se kyllä on, siitä en minäkään pääse mihinkään!
Mulla on kans Facebookissa kavereita, joiden kanssa ei tule oltua tekemisissä muualla kuin Facebookissa. En ole kuitenkaan kehdannut tiputtaa heitä pois kaverilistalta.