"Menkat" kesken pillerilaatan, kokemuksia?
Eli minulla tuli normaalit kuukautiset tuossa kesäkuun loppupuolella, loppuivat normaalisti ja viiden päivän päästä alkoi uusi, tosin paljon niukempi vuoto. Sitä kesti kaksi ja puoli viikkoa, tämän viikon keskiviikkoon jolloin se loppui. Eilen alkoi sitten vuoto uudestaan. Todella, todella niukkaa vuotoa, välillä kirkasta punaista verta ja välillä ruskeaa. Taukoviikon jälkeen olen kokoajan syönyt pillereitä normaalisti. Olen 20 vuotias, mikäli se nyt mitään merkitsee ja kyseistä pillerimerkkiä syönyt vajaan vuoden.
Olen soittanut lääkärille, josta sanottiin, että täytyy ottaa yhteyttä jos vuoto ei meinaa loppua. Soitan huomenna tietysti uudestaan, mutta kiinnostaa onko teillä kellään ollut samanlaista ja mikä on mahtanut olla syynä? Kiitos vastauksista. :)
Kommentit (5)
Mulla kävi samoin gestodilatin kanssa, syyksi kerrottiin pillerien suht vähäinen estrogeenimäärä. Noitten kanssa alkoi helposti vuotaa myös yhden unohdetun päivän jälkeen. Nyt vähän enwmmän estrogeeniä sisältävät gestinylit ja vastaavaa ongelmaa ei ole ollut.
mulla oli klamydia, kun oli samanlaisia ihmeellisiä vuotoja. mutta mulla oli myös jatkuvia virtsatulehduksia.
Kiitos vastauksista, syön itse Merciloneja. Tiedän, että ylimääräiset vuodot on normaaleja, ihmetyttää vain kun on kestänyt näin pitkään ja välissä ollut taukoakin? Noh toivottavasti normaalia sekin. :)
ap
[quote author="Vierailija" time="13.07.2014 klo 23:50"]
mulla oli klamydia, kun oli samanlaisia ihmeellisiä vuotoja. mutta mulla oli myös jatkuvia virtsatulehduksia.
[/quote]
Klamydia on minulla vasta testattu, tosin sen jälkeen ollut eri seksikumppanikin.. Täytynee varmaan sekin varmistaa vielä ja pyytää testit.
ap
Mä söin zoelyä aina kaks laattaa putkeen pitämättä taukopäiviä. Alkukesästä menkat kestikin sitten yli kolme viikkoa ja lääkäri meinas ettei 4taukopäivää riitä pitkällä syklillä ja hoidoksi käski pitää 3 seuraavan laatan välipäivät.