Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Pitäisikö Suomen kieltää avohakkuut

Vierailija
07.07.2021 |

Pitäisikö Suomen kieltää metsien avohakkuut?

Yläpeukku: kyllä
Alapeukku: ei.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
07.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomessa osataan istuttaa uusi metsä tilalle.

Ei meidän pidä sekoilla metsätaloudessamme sen takia että keskieurooppalaiset hakkasivat omat metsänsä jo satoja vuosia sitten pois.

Vierailija
2/3 |
07.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei tietenkään. Suomen yleisimmistä puista männyt ja koivut uudistuvat vain riittävän valoisille = avoimille paikoille. Jos avohakkuut kiellettäisi, arvokkaimpien puulaatujen uudistuminen vaarantuisi.

Ei Suomessa jätetä aukkoja viljelemättä, vaikka metsälaki onkin uudistunut. Edelleen periaate on jotakuinkin se sama vanha: jokaisen kaadetun puun tilalle istutetaan kaksi. Jonkin verran tästä on tingitty harvannushakkuiden vuoksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
07.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Avohakkuu ilman uuden metsän istutusta samalle paikalle on laitonta. Sitä se on ollut vuosikymmenten ajan. Avohakkuu on tietyntyyppisen metsän kohdalla ihan toimiva tapa kerätä puuta. Suomessa tällä hetkellä kasvaa metsissä enemmän uutta puuta kuin mitä sieltä kaadetaan.