Kesäretki, ei ole aina rahasta kiinni!
Nykyään moni menee lapsien kanssa kesällä huvipuisto/hotelli/kylpyläreissuihin. Mitä ku ei vaan oo rahaa? Me ei kesän aikana käydä missään sen kummemmin, kun vähempikin riittää. Lapset on ihan puistoissa iloisia ja tyytyväisiä. Googletin kesäretkiä lasten kanssa ja ilmaisia, hienoja puistoja löytyy ympäri suomea vaikka kuinka, esim. Porin Pelle Hermanni puisto, Tampereella Pikku Kakkonen puisto ym. Retkieväät vaan mukaan! Ei maksa paljoa ja hieno päivä tulee. Löysin tälläsen ideasivun ja kyllä kesäretki näyttää hienolta idealta huvipuistoihin verrattuna, tekee mieli heti lähteä retkelle. http://pienipunainenkeittio.blogspot.fi/2014/07/kesaretki-lasten-kanssa-ja-herkulliset.html
Kommentit (18)
Ihan totta! Pelle Hermannin puistostakin löytyy leikkipuistojen lisäksi minigolfia, pikkuautoja, uimaranta ja eläimiä. Ja isommat voivat esim onkia joen rannalla tai grillailla. Ilmaista tekemistä koko perheelle!
[quote author="Vierailija" time="11.07.2014 klo 16:50"]Ihan totta! Pelle Hermannin puistostakin löytyy leikkipuistojen lisäksi minigolfia, pikkuautoja, uimaranta ja eläimiä. Ja isommat voivat esim onkia joen rannalla tai grillailla. Ilmaista tekemistä koko perheelle!
[/quote]
Polkuautoja piti lukea!
[quote author="Vierailija" time="11.07.2014 klo 22:03"]
Onko Pelle Hermannin puistossa kaikki ilmaista? Ihana toi blogi ja hauskoja ideoita lapsille!
[/quote]
Minigolf maksaa. Leikkipuistoon, liikennepuistoon, uimaan ja eläimiä katselemaan pääsee ilmaiseksi.
Joo, meneehän tuo pikkumukuloiden kanssa, mutta entäs vähän isommat? ne haluu jo vähän muutakin, kuin mutustella lihapullaa viltin päällä.
Onko Pelle Hermannin puistossa kaikki ilmaista? Ihana toi blogi ja hauskoja ideoita lapsille!
Kukapa vähän isompikin poika haluaisi lähtee piknikille ongenvapa kainalossa tai uimaan sukupuolesta katsomatta..... Aikuisena voin todeta, että kyllä se uiminen ja eväät minullekin maistuu!
Meillä ainakin isommat pelaa frisbeegolf radalla sekä uivat ja grillailevat. Myös ongella voi käydä.
siis aivan ihana paikka tuo pelle hermannipuisto. Ka tosiaan NYT on jatsit joten isommat viihtyvät sielläkin
Tietääkö joku millainen ranta on siellä Porissa on, hiekka/muta? Joskus oli todella likainen (kokemäenjoki) ?
Hiekkaranta. Kantsii ajaa samointein myös Yyteriin tai Reposaareen tuulimyllyjä katsomaan.
Tampereella on myös liikennepuisto ja kiva leikkipuisto Tammelassa.
Teinit on taidettu unohtaa vallan? Onko kenelläkään ideoita kesäksi teineille?
Itse ainakin teiniajoista muistelen lämmöllä hetkiä ystävien kanssa, lputonta vapaa-aikaa, valoisia kesäiltoja, rannoilla ja ihan vain jossain bussipysäkillä hengailemassa. Myös isovanhempieni luona viihdyin teininäkin, sielläkin oli omaa vapautta ja kuitenkin rakastavat isovanhemmat lähettyvillä.
Oltiin juuri tytön kanssa Pelle Hermannin puistossa, huippu-paikka!! :)
Tampereella suosittelen tiitiäisen satupuistoa näsikalliolla, tai sitten Tammelan puistoa, jossa hienosti helteelläkin varjopaikkoja ja vieressä kesäisin tori!
Tietääkö joku onko Helsingin alueella jotain hyvää puistoa, jossa retkeillä?
Olisko vinkkejä vähän teinimmille???
t. kahden teinin yh, lähes rahaton kehä kolmosen ulkopuolelta
Mielestäni on. Kannattaa muistaa että heinäkuussa on Jazzit ja voi olla paljon väkeä liikkeellä.
Olen niin samaa mieltä. Kotimaan matkailu ♥kivan linkin laitoit, taidetaan suunnata kohti rantaa.