Kannattaako viettää dink - elämää ja kuinka kauan
Onko kukaan katunut sitä, vaikka olisi lopulta saanut perheen? Katuuko kukaan ettei elänyt ensin sitä ja vasta sitten omistautunut perheelleen lähiössä?
Kommentit (36)
[quote author="Vierailija" time="04.07.2014 klo 08:28"] Liian pitkä dinkkuilu johtaa helposti taas siihen, että lapsen syntyessä kokee luopuneensa tosi paljosta kun kaikki menot pitää sovitella vauvan tarpeiden mukaan. Ainaskin meille tuli aika hurja luopumisen tuska.
[/quote]
Öh. Eikö sitten voisi vain olla hankkimatta niitä lapsia? Kyllä elämässä riittää merkitystä, sisältöä ja "henkistä kasvua" muutenkin. Ei kaikkea ole pakko tehdä aina vaikeimman kautta.
No jaa... Jos oltais vietetty dink-elämää oikeastaan yhtään. Siis, että vaimo olisi ollut 26 tai vanhempi, kun esikoista lähdetään yrittämään, niin oltaisi saatu viettää sitä koko loppuelämän. Sinänsä ei ollut vastaus kysymykseen, mutta jokainen voi muotoilla sen mielessään.
[quote author="Vierailija" time="03.07.2014 klo 21:57"]Onko kukaan katunut sitä, vaikka olisi lopulta saanut perheen? Katuuko kukaan ettei elänyt ensin sitä ja vasta sitten omistautunut perheelleen lähiössä?
[/quote]
Kannattaa elää niin pitkään että dinkkuilu pursuaa korvista ulos. Sitten voi olla lapsiperheseikkailun vuoro.
Kannattavuus riippuu ihan siitä haluatko niitä lapsia, ja jos haluat niin milloin.
[quote author="Vierailija" time="03.07.2014 klo 21:59"]
Kannattavuus riippuu ihan siitä haluatko niitä lapsia, ja jos haluat niin milloin.
[/quote]
Kertoisitko oman kokemuksesi.
[quote author="Vierailija" time="03.07.2014 klo 21:57"]
Mikä IHIME on dink? Nevahööd.
[/quote]
Kahden tulot mutta ei lapsia
[quote author="Vierailija" time="03.07.2014 klo 21:57"]
Mikä IHIME on dink? Nevahööd.
[/quote]
Miten nykyään voi olla joku joka ei tiedä mikä on dink ? Tai no ehkä jos ei ole kuullut esim. tietokoneesta, tai internetistä. Tai jos sähkö tai jopa tuli ovat uusia asioita. Hyvin outoa mielestäni.
dink = double income no kids
[quote author="Vierailija" time="03.07.2014 klo 22:02"]
[quote author="Vierailija" time="03.07.2014 klo 21:57"]
Mikä IHIME on dink? Nevahööd.
[/quote]
Miten nykyään voi olla joku joka ei tiedä mikä on dink ? Tai no ehkä jos ei ole kuullut esim. tietokoneesta, tai internetistä. Tai jos sähkö tai jopa tuli ovat uusia asioita. Hyvin outoa mielestäni.
dink = double income no kids
[/quote]
Jep samaa sarjaa esim "yh" lyhtenteen kanssa, jos tiedät mikä on esim. yh-äiti pitäisi kyllä tietää mikä on dink tai jos tiedät sinkun niin tämäkin pitäisi.
En ole kyllä kuullut koskaan viittaavan itseensä dink-käsitteellä. Mun korvaan kuullostaa todella erikoiselta, koska miellän termin täysin myyntiin ja markkinointiin ts kyse on kohderyhmästä, jolla on paljon rahaa laittaa esim matkusteluun.
Varmaan kannattaa sen verran että saa matkustella laadukkaasti ja ostaa hienon auton, jos niistä tykkää. Ei noihin keskivertoperheellä ole varaa.
Kannattaa viettää. Onhan tämä monella tapaa kadehdittava elämäntapa. Sopiva aika on yksilöllistä. Meillä se on jatkunut kohta viisitoista vuotta, ja koko ajan paranee. Lapsen hankkiminen olisi todellinen askel taaksepäin. Mikään ei paranisi lapsen myötä, mutta moni huononisi. Meille dinkkuilu on paras vaihtoehto.
[quote author="Vierailija" time="03.07.2014 klo 21:57"]
Onko kukaan katunut sitä, vaikka olisi lopulta saanut perheen? Katuuko kukaan ettei elänyt ensin sitä ja vasta sitten omistautunut perheelleen lähiössä?
[/quote]
Minä en elänyt dink-elämää, enkä kadu. En ole edes koskaan ajatellut, että tätä voisi katua. Ehkä sellaiset ihmiset, jotka tätä katuisivat tai haikailisivat menneitä tai oloa ilman lapsia, eivät koskaan olleet niitä kaikkein äidillisimpiä tai kokeneet äitiyttä tärkeimmäksi asiaksi. Ja kyllä, olen korkeakoulutettu.
Jos pystyy, kannattaisi varmaan kerätä varallisuutta siinä dink vaiheessa. Sitten sen voi käyttää joko itseensä tai, hui, niihin mahdollisiin muksuihin. Ainakin katon pään päälle ostaisi ja muuta sellaista, joka on mukavaa riippumatta siitä, aikooko lisääntyä vai ei.
10 vuotta ja sitten lapsi. Näillä tuloilla ja menoilla lapsi ei tosin taloutta hetkauta. Siis hyvät tulot ja pienet menot. Lapsi saa silti paljon tavaraa kirpparilta. Turha ostaa uusi vain hetken käyttöä varten. Eli ihan sama koska lapsi olisi tullut.
Me oltiin dinkkuja 5 vuotta ja ennen laste elämä oli täydellistä. Matkusteltiin, syötiin ravintolaissa ja hommatttin iso ihana omakotiltalo keskustan liepeiltä. Omasta mielestä optimaalinen dinkkuvaihe on niin pitkä, että ehtii jo vähän etenemään uralla (ja saa siten myös paremmat äitiysrahat) ja kerryttämään varallisuutta. Liian pitkä dinkkuilu johtaa helposti taas siihen, että lapsen syntyessä kokee luopuneensa tosi paljosta kun kaikki menot pitää sovitella vauvan tarpeiden mukaan. Ainaskin meille tuli aika hurja luopumisen tuska.
[quote author="Vierailija" time="04.07.2014 klo 02:13"]Varmaan kannattaa sen verran että saa matkustella laadukkaasti ja ostaa hienon auton, jos niistä tykkää. Ei noihin keskivertoperheellä ole varaa.
[/quote]
Me ei olla eletty ikinä, koska sain lapsen kesken opintojen. Me ollaan kyllä eletty mielestäni aika mukavasti silti, matkustettu useamman kerran vuodessa (ennen lastakin) paikkoihin joihin ollaan haluttu mennä. Autokin ostettiin velatta. Miehellä kyllä ihan kivat tulot ja varallisuutta. Jos minun palkan verran enemmän tienattaisiin niin ei me kyllä kulutustottumuksia muutettaisi enää leveämmiksi.
Itse en ajatellut luopua koskaan siitä.
[quote author="Vierailija" time="04.07.2014 klo 09:09"]
Ai söpöjä nämä aloitukset missä tullaan pätemään jollakin uudella sanalla. Oikeesti? Aloittajan kysymys on niin lapsellinen ja väkisin keksitty että.. öö.. Yhtä hyvin olisit voinut laittaa otsikkoon että "hei mää pongasin tyylikkään ämericcalaisen sanan yhen wanna-be:n plogista"
[/quote]
Taidat olla aika nuori tai et muuten ole vaan seurannut maailmaa. Oli suosittu ilmaus ainakin 2000-luvun taitteessa.