pystytkö luopumaan harvoin käytetyistä vaatteista
Huomaan käyttäväni vain pientä osaa vaatteista joita on kaapissa. Silti on jotenkin hankala pistää niitä poiskaan kun ei ole rahaa ostaa uusiakaan kuin harvoin. Kaappitila olisi tarpeen ja lomalla aikaa raivata. Monesta vaatteesta vaan ajattelen että joskus voi tarvita. Esim tänä keväänä ikivanha mekko pelasti yo juhlat kun ei muutakaan päälle laitettavaa ollut.
Miten tsempata luopumaan turhista.
Kommentit (5)
Teen pari kertaa vuodessa inventaarion vaatekaapissa ja pistän vaatteita kirpputorille tai suoraan roskiin. Jos jostain vaatteesta tuntuu vaikealta luopua, jätän sen yleensä vielä kaappiin pyörimään. Seuraavalla kerralla kun taas olen laittamassa vaatteita kierrätykseen yleensä tajuan, että en ole sitä vaatetta käyttänyt sen edellisenkään inventaarion jälkeen, joten sama se on laittaa kiertoon.
Yleensä ottaen vaatteet jotka ei mahdu tai jotka on virheostoksia, harmittaa siellä kaapissa. Niistä tulee aina vähän paha mieli kun näkee ne siellä, joten pyrin hankkiutumaan niistä eroon. Jälkeen päin niitä ei koskaan muista, joten ei sitä luopumista sure kuitenkaan.
Opettelen pikkuhiljaa luopumaan...
Mutta vaatteissa on eroja, esim. joku kulahtanut huppari =kannattaa heittää menemään, vert. "juhlavaatteet" tai "hautajaisvaatteet", joita ei välttämättä vuosiin käytä, mutta jotka kuitenkin on hyvä olla olemassa.
Samoin sellaiset vaatteet jotka ovat hyviä mutta joita ei jostain syystä käytä kannattaa myydä eteenpäin kirpparilla, saadut rahat helpottavat luopumisen tuskaa :)
Juhlavaatteet ovat tietenkin asia erikseen, koska niitä tarvitaan vain harvoin, mutta arkivaatteiden suhteen käytän ns. harkintakasaa. Siirrän kaapissa syrjään erilliseen kasaan harvoin käytetyt vaatteet ja laitan puolen vuoden kuluttua kierrätykseen kasassa edelleen käyttämättömänä olevat vaatteet. Tällä konstilla olen saanut vähennettyä kaapin sisältöä, kun näen heti, mitkä ovat tarpeettomia.
Olen itse jo kasannut pitämättömiä vaatteita hyväntekeväisyyteen, mutta luopuminen on vaikeaa. Yritän nyt ainakin lahjoittaa eteenpäin liian pienet vaatteet ja vasta sitten sopivat, mutta pitämättä jääneet.
Ehkä voisit valikoida vaatteet poistoon sen mukaan, että esim. yli vuoden käyttämättä ollut vaate joutaa mennä? Toisaalta taas ei ehkä kannata väkisin luopua vaatteista, jotka sopivat päälle, jos niille on sittenkin käyttöä ja tilaa sattuu olemaan. Yksi vaate sinne tänne. Ja toisaalta taas olen muutaman kerran antanut pois vaatteita ja niitä ei ole juurikaan tullut kaivattua, joten siinä mielessä kannattaisi kai vaan kylmästi laittaa turhat vaatteet pois, sillä tuskin niitä tulee muisteltua joskus myöhemmin.