Annimari Kortteella koottuja selityksiä riittää
Äsken Kuortaneen kisan jälkeen TV-haastattelussa sanoi, kuinka tulos ei ollut hänelle itselleen toiveiden mukainen, koska ei saanut kipeään jalkaansa tarpeeksi kortisonia ennen kisaa. Sanoi eilen olleensa siinä kunnossa, ettei päässyt edes aitojen yli.
Kortteella on joka ikinen kerta joku uusi selitys, miksi juoksu ei kulkenut.
Kommentit (26)
Vierailija kirjoitti:
No kulkihan se juoksu. Mitä ihmettä höpötät?
Ei ollut kuitenkaan itse tyytyväinen tulokseensa.
No ainakin se juoksee kovempaa kuin Cristiano Ronaldo....
Lisää ruiskeita. Mustia erityisesti
Haastatellaan aina kisan jälkeen. Jotain pitää vastata kysymyksiin, hiljaa ei saa olla.
Sellaisena joka tietää jotain aitajuoksusta voin sanoa että itsellä on ainakin joskus ollut jalka niin kipeänä ettei aitojen ylittämistä voi edes harkita kun kipu on niin paha. Että kyllä se on aitajuoksijoilla mahdollista, Kortekkaan ei ole enää mikään nuori urheilija niin ihan uskottavaa että on kipuja.
Korte on sentään urheilijan näköinen. Monet suomalaiset juoksijat ovat perinteisesti olleet sellaisia tasapaksuja ja pönäköitä.
Ilmeisesti mennyt enemmän aikaa huulitäytteiden ottamiseen kuin harjoitteluun.
Annimari voisi kokeilla peittävämpää kisa-asua.
Vierailija kirjoitti:
Korte on sentään urheilijan näköinen. Monet suomalaiset juoksijat ovat perinteisesti olleet sellaisia tasapaksuja ja pönäköitä.
Ja hyppääjät. Voi jestas sentään tuota Kristiinaa taas kerran....
Wilma Murrolla on 8 kg liikaa painoa päällä.
Vierailija kirjoitti:
Wilma Murrolla on 8 kg liikaa painoa päällä.
Täysin järjetöntä olla hankkiutumatta tuollaisesta massasta eroon, kun kyseessä on laji missä pitää päästä korkealle. Maan vetovoima vaikuttaa myös suomalaisiin urheilijoihin.
Vierailija kirjoitti:
Wilma Murrolla on 8 kg liikaa painoa päällä.
Murto voimaantui.
Vierailija kirjoitti:
Wilma Murrolla on 8 kg liikaa painoa päällä.
Jenkkakahvat näkyi selvästi tv-kuvissa.
Kortteellahan on ollut voimakkaita kipuja jo vuosia, mutta kieltäytyi menemästä mahdollisesti auttavaan leikkaukseen, koska toipuminen vie kauan ja urheilijan ura ei ole ikuinen. Tästä oli useissa lehdissä juttua ja silloin aikoi mennä leikkaukseen, kun lopettaa kilpauransa. Nämä ovat niitä uhrauksia, joita menestykseikkään kilpauran täytyy tehdä ja itse nostan siitä mimmille hattua! Hän on ollut kivuistaan koko ajan avoin ja siitä myös haastatteluissa kysellään, sillä onhan se urheilufaneille tärkeää tietää miten suosikkiurheilija voi ja mitä tältä voi odottaa. En kutsuisi totuuden kertomista tekosyiden keksimiseksi varsinkaan, kun tekosyille ei ole mitään tarvetta hyvien tulosten takia.
Taas palstamammat on täällä haukkumassa kauniita urheilijanaisia, joilla on ainakin paremmat ja terveemmät kropat kuin kenelläkään kommentoijalla.
Niin, ja Kristiinalle uusi ennätys ja pääsylippu Tokioon.
Bikiniraja pitäisi sheivata huolellisesti, jos kilpailee paljastavassa asussa.
No kulkihan se juoksu. Mitä ihmettä höpötät?