jaaha, en päässyt taaskaan kummiksi.
No, voinpahan hyvillä mielin erota kirkosta, oli ainoa syy vielä kuulua siihen. Yksikään ystäväni ei edes koskaan kysynyt haluanko, ja nyt tämä yksi sukulais-ämmä (jota luulin läheiseksi, on oma kummini) ei halua minua edes viidennen lapsensa kummiksi, vaikka olen hänen lapsiaan hoitanutkin joten tietää että pidän lapsista ja tulen toimeen. No, voin keskittyä muihin asioihin nyt. Jätän tuon perheen rauhaan joksikin aikaa. Sainpas Purkauduttua...
Kommentit (12)
Voi pyhä sylvi miten kitkerän katkeria akkoja.
Kun luin tuon virestisi ap, en pyytäisi sinua lapseni kummiksi, ellet olisi ainoa mahdollisuus. Ajattele nyt vähän itse. Ymmärrän, että harmittaa, mutta saattaako tapasi suhtautua asioihin paistaa läpi? Millaisilla arvoilla ja suhtautumisella varustetun kummin ihmiset yleensä lapsilleen haluavat?
Olkaa tyytyväisiä, itse olen ollut niin monen kaaso ja kummilapsiakin on riitävästi, välillä tuntuu että liikaakin jos niin saa sanoa. en ole edes mielestäni kenenkään bestis vaan reipas ja aikaansaava joten minut valinneet ovat tienneet että polttarit hoituu ja kummilapsia hoidetaan. Nyt on tosin kolme omaakin jo niin kummilasten kanssa lintsillä käynnit yms. jääneet vähemmälle.
Mulla ainakin periaate että kavereita ei oteta kummiks. Ne on minun tai miehen kavereita, eikä lapsen ja ei haluta velvoittaa ostelemaan mitään lahjoja. Sit jos sattuu välit menemään jostain syystä, niin ei harmita, että no nyt siinä meni hyvä kummi.
Sukulais-ämmä? Juu, et ole kummiainesta, sorry vaan.
Jaahans, maanantain kunniaksi tälläinen tarina.
Mä ainakin haluaisin kummiksi jonkun, joka tiedostaa kummitehtäväänsä kuuluvan lapsen kristillisen kasvun tukemisen, enkä henkilöä, joka odottaa koska saa erota kirkosta.
Niin kummeus velvoittaa ja sille on olemassa kriteerit ja tehtävät; kristillisen kasvun tukeminen.
[quote author="Vierailija" time="23.06.2014 klo 09:37"]
Olkaa tyytyväisiä, itse olen ollut niin monen kaaso ja kummilapsiakin on riitävästi, välillä tuntuu että liikaakin jos niin saa sanoa. en ole edes mielestäni kenenkään bestis vaan reipas ja aikaansaava joten minut valinneet ovat tienneet että polttarit hoituu ja kummilapsia hoidetaan. Nyt on tosin kolme omaakin jo niin kummilasten kanssa lintsillä käynnit yms. jääneet vähemmälle.
[/quote]
Hyvähän se on sanoa nyt kun olet saanut olla kaasona ja kummina. En ole ap mutta tuskin puhuisit noin jos kukaan ei olisi koskaan sinua kumpaankaan rooliin pyytänyt.
sama tunne kun luulin olevani parhaan ystäväni kaaso, mutta kappas.... kummiksi pääsemistä en edes odottele enää