Mistä hyvät pyyhkeet?
Mistä kannattaa hankkia pyyhkeet, joihin ei tule langannousuja jne. Marimekko liian kallis ja Prisman House kokeiltu. Jotexin pyyhkeet, kannattaako tilata?
Kommentit (17)
Nykyisin pyyhkeet ovat ihan outoja ja eivät kuivaa. Näin myös kalliimmissa merkeissä.
Muumipyyhkeet on ihan hyviä. Finlaysonpyyhkeet on hyviä. Hämeenlinnapyyhkeet on hyviä.
Luin living on paras ehdottomasti. Pehmeämpää ja laadukkaampaa pyyhettä ei löydy. Kiersin helsingin keskustan läpi etsimässä ja tuo oli paras pyyhe.
Sokokselta ostin esim. -15% päivillä tai joku alennus. Stockalta ehkä saa nykyisin myös. Joulun alla sielläkin kantiksille alennusta.
Pyyhkeissä sama kehitysuunta kuin vaatteissa, silkkaa paskaa. Mitä hittoa tekee pyyhkeellä, joka ei kuivaa? Itselläni parhaat pyyhkeet ovat vuosikymmeniä vanhoja ja ovat jo ohuiksi/puhki käytettyjä.
Tuosta asiasta olen heittänyt pyyhkeen kehään.
Itse olen lähiaikoina ostanut vain hamam pyyhkeitä. Olen siis todennut tuon saman, et nykyiset frotee pyyhkeet on huonoja.
Vierailija kirjoitti:
Itse olen lähiaikoina ostanut vain hamam pyyhkeitä. Olen siis todennut tuon saman, et nykyiset frotee pyyhkeet on huonoja.
Saako näitä hamameita ilman Turkki aspektia? En nimittäin halua tukea, enkä tue, kyseistä diktatuuria millään tavoin.
Keskiseltä, tottakai! Sieltä ostetaan mistä halvimmalla saadaan.
Tee itse. Ei se ole vaikeaa. Ei ole montaa sukupolvea mennyt kun joka talossa tehtiin itse käytettävät pyyhkeet
Saksan Amazonista Zollner pyyhkeet 650g/m2
Mulla on Luhdan Aalto-pyyhkeitä ja osa niistä on ollu ahkerassa käytössä varmaan 15 vuotta jo ja ovat edelleen kuin uusia. Suosittelen lämpimästi.
Stockan pyyhe kestänyt vuodesta 1996 ja hobby hallin vuodesta 1988. Nämä uudet on ihan kuraa, heti virttyneen näköisiä. Luhtaa en toki ole kokeillut, pitäisi varmaan kun on suomalainen ja eikä ulkomaista ostamalla saada suomea nousuun.
Miksi tästäkin aiheesta tulee vähän väliä uusia aloituksia? Joko täältä poistetaan pyyhekeskustelutkin? Olisiko moderointi mennyt jo liian pitkälle?
Lunan tekstiilit. Laadukaita pyyhkeitä tarjolla.
Meillä käytössä Luhdan pyyhkeet. Ostettu isompi satsi vuosia sitten, nykylaadusta ei valitettavasti kokemusta. Käsi - ja kylpypyyhkeet kestäneet siis vuosikausia todella hyvinä. Ei langannousuja, kuivaavat hyvin ja tuntuvat mukavalta iholla.