Käsivarsi todella kipeä
Moi! Mulla on ollut nyt noin kolme päivää oikean puolen käsivarsi todella kipeä. Ekana päivänä oli vain vähän, tokana kipu oli poissa kunnes se tuli yöllä takaisin. Kolmantena päivänä (tänään) kipu on ollut todella kova. Voltaren ja burana auttaneet vain hieman. Mitä luulette, voisiko kyse olla jostain vakavammasta? Vain vaan lihasjumista? (Kun painan lapaluiden alta sattuu todella paljon). En ole ainakaan järkyttävän paljoa rasittanut itseäni, en hirveästi liiku. Olen kantanut noin viikko sitten todella painavia kantamuksia ja taluttanut kaverin koiraa joka vetää aika paljon. Mietin itse voisiko kyse olla veritulpasta, jolloin lääkäriin olisi jo kiire, mutta toisaalta kipu alueella ei ole punoitusta, kuumotusta tai turvotusta ilmennyt. Yläraajan veritulpat ovat muutenkin varmaan aika harvinaisia, vielä kun olen vasta 14-vuotias. Mitä luulette, olisiko kyse vain todella kipeästä lihasjumista?
Kommentit (6)
Tänään kipu on maagisesti kadonnut oikeasta olkavarresta/hartiasta ja kipu on tällä hetkellä vasemmassa hartiassa ja olkavarressa. Pari päivää tässä välissä oli kokonaan oireettomia, kunnes tänään kipu alkoi vasemmassa käsivarressa. Todella outoa että kipu noin vain siirtyy toiseen käsivarteen.
Ap
Vierailija kirjoitti:
Heippa, tosiaan sinun ei kannata olla huolissasi ja pelätä niin sanotusti pahinta. Kyseessä voi olla tosiaan rasituksesta johtuvaa särkyä eli toisin sanoen lihasjumi, mutta voit toki tietysti varmuuden vuoksi varata ajan terveyskeskukseen. Onko alueella tai muualla vartalolla ihottuma? Onko sinulla mitään muita oireita?
Tänään kipu on maagisesti kadonnut oikeasta olkavarresta/hartiasta ja kipu on tällä hetkellä vasemmassa hartiassa ja olkavarressa. Pari päivää tässä välissä oli kokonaan oireettomia, kunnes tänään kipu alkoi vasemmassa käsivarressa. Todella outoa että kipu noin vain siirtyy toiseen käsivarteen. Sydämen tykytys on myös hieman kovempi kuin yleensä.
Ap
Hmm... Onko sinulla ollut lähiaikoina uniongelmia ja olet ollut uupunut? Oletko ollut stressaantunut tai oletko ollut leikkauksessa tai onko sinulla ollut infektiota? Tuleeko mieleen mitään muutosta jossakin asiassa/oiretta, joka olisi alkanut lähiaikoina? Ps. Kiitos yhteistyöstäsi, pyrin auttamaan sinua parhaani mukaan, katsotaan mitä keksitään, mutta muista, että jos tilassasi tapahtuu huomattava muutos, ota pikimmiten yhteyttä vaikkapa terveyskeskukseen tai päivystykseen. Valtakunnallisesta päivystysnumerosta (116 117) saat tarvittaessa tietoa, jos et ole varma mitä asian kanssa pitäisi tehdä
kokeile liikunnan harrastamista , se auttaa
Heippa, tosiaan sinun ei kannata olla huolissasi ja pelätä niin sanotusti pahinta. Kyseessä voi olla tosiaan rasituksesta johtuvaa särkyä eli toisin sanoen lihasjumi, mutta voit toki tietysti varmuuden vuoksi varata ajan terveyskeskukseen. Onko alueella tai muualla vartalolla ihottuma? Onko sinulla mitään muita oireita?