Menkat jääneet välistä, outoja oireita
Enpä ookkaan ennen tätä sivustoa käyttänyt muutakun lukiessa muiden kokemuksia, mutta ajattelin kokeilla onneani.
Tosiaan, multa jäi viime kuussa kuukautiset välistä... tai siis ainakin näin sanoisin. Ei ole mitään uutta, on pari kertaa ennenkin jääneet, mutta tällaista oireilua ei ole ollut koskaan ennen. Viime kuussa siis sinä päivänä (noin 4 viikkoa sitten) kun menkkojen piti alkaa, tuli vain todella niukkaa ruskeaa vuotoa. Oletin, että menkat olisivatkin vain vähän myöhässä, ei olisi mitään uutta. Tämä niukka ruskea vuoto on kuitenkin jatkunut nyt sen 4 viikkoa tähän päivään asti. Tänä aamuna ehdin jo iloita, kun tuli "normaalia" menkkaverta, mutta sekin päättyi siihen yhteen vessakäyntiin.
Muuta oireilua on ilmaantunut nyt ihan viikon sisällä, viime viikolla heräsin ikävästi siihen, että meinasin tukehtua oksennukseeni. Näin ei ole KOSKAAN ennen käynyt, mutta pistin asian migreenin syyksi, koska yöllä päähäni oli kyllä sattunut, ja kuvottava olo lähti kuitenkin aamupäivän mittaan kun lepäsin ja otin lääkettä.
Nyt viimeisen kahden päivän aikana en ole saanut kunnolla nukutuksi, koska herään outoihin "kuumiin aaltoihin" kehossa, ihan hiestä märkänä vaikken olisikaan nähnyt mitään stressaavaa unta. Tälläkin hetkellä ihoni on tulikuuma, mutta kuumetta minulla ei ole. Tosi epämukava olla. Tämän lisäksi heikottaa jatkuvasti, vaikka olen syönyt ja juonut ihan kunnolla.
Mistä moinen voisi johtua? Onko täällä ketään, joka pystyisi samaistumaan? Olen käynyt lääkärillä, hän totesi, että koska menkkani ovat aiemminkin olleet epäsäännöllisiä, minun tulisi odottaa ja seurailla miten seuraavan kierron käy ennenkuin saan lähetteen verikokeisiin.
En vain millään jaksaisi tätä oloa enään, olisi tarkoitus saada tänä viikonloppuna asioita hoidettua, mutta olo on kun kuumeisella.
Tiedän, ettei oireita saisi koskaan Googlailla, varsinkaan tällaisena vainoharhaisena yksilönä, mutta sen olen silti tehnyt, enkä saa vastaukseksi muuta kun että vaihdevuodet tulossa tai raskaana. Kumpikaan ei kuitenkaan ole mahdollista kohdallani, olen vasta 19-vuotias, enkä ole koskaan miesten kanssa ollut. Tyttöystäväni tällaista tuskin saanut aikaan, hah.
Kuukautiseni ovat aina olleet erityisen hankalat, todella runsaat, kivuliaat ja normaalia pidempi kierto. Tätä ollaan lääkärin kanssa käyty läpi ja mietitty sopivaa pilleriä, mutta mitään pillereitä tai muita ehkäisymenetelmiä en ole käyttänyt vielä. Ihan outoa ja puskista tämmöinen tapaus mikä nyt on meneillään.
Kommentit (2)
En ole vielä saanut rokotetta, olen niin nuori enkä kuulu riskiryhmään, että pitää vielä odotella hetki!
Koronarokotus otettuna?