Tukholmaan millä rattailla?
Eli kokemuksia kaivataan. Kannattaako tukholmaan lähteä kaksosten rattailla vai kaksilla yksösrattailla? lähinnä metroon mahtuminen kiinnostaa. oon siellä varmaan sata kertaa käynyt, mutta se oli silloin joskus ennen kuin oli tietoakaan kaksosista eli en ole niin pannut merkille mahtumisia :)
Kommentit (3)
Metroon mahtuu loistavasti kaksostenrattailla, joissain busseissa sen sijaan saattaa tehdä tiukkaa. Me ollaan kierrelty kaupunkia useaan otteeseen kaksostenkärryillä ja suuria ongelmia ei ole vastaan tullut. Mutta kieltämättä kahdet normirattaat olisivat helpommat ja sujuvammat ahtaissa kaupuissa ja kuppiloissa pyöriessä.
Me ollaan liikuttu Tukholmassa aina tuplarattailla ja hyvin ollaan mahduttu kaikkialle. Metroa ollaan käytetty ahkerasti, busseja ei olla kokeiltu. Oman kokemukseni mukaan tuplilla pääsee liikkumaan tosi hyvin. (meillä Ora Landit)
jos vaan mahdollista niin suosittelen 2 " normaali" kokoista. Vaikka kyllä varmasti niillä leveilläkin kulkee. Siljalta saa muuten lainaksi rattaita jos ei viitsi raahata omat mukaan.