Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Rehtorit ovat huolissaan oppivelvollisuusiän pidentämisen kustannuksista – "Luvatut rahat eivät riitä"

Vierailija
21.05.2021 |

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/rehtorit-ovat-huolissaan-oppivelvol…

"Kyselyyn vastanneista rehtoreista 92 prosenttia epäilee, etteivät luvatut rahat riitä oppivelvollisuusiän pidentämisestä koituviin kuluihin. Yli 80 prosenttia arvioi, että lukion ensimmäisen vuoden opiskelijan oppimateriaali- ja opiskeluvälinekulut ylittävät 300 euroa"

"Hallitus on luvannut korvata kulut täysimääräisesti, mutta rahaa on varattu vain 200 euroa oppilasta kohden."

"Resursseja kannattaisi käyttää sinne perusopetuksen alkupäähän ennemminkin eli tuettaisiin lapsia siellä heti opintojen alkuvaiheessa, peruskoulun alkuvaiheessa ja saataisiin sieltä hyvä pohja, mutta tähän päädytiin ja tämän kanssa eletään, toteaa Luostarivuoren koulun rehtori Henri Littunen."

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
21.05.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämä menee siihen että rikkaammat perheet ostaa kuitenkin paremman läppärin ja paremmat kirjat niiden koulusta saatavien oheen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla