Lude vai lintukirppu?
Huomasin tossa vaatteita laittaessa että kainaloon on tullut neljän paukaman jono. Kertokaa että ei ole lude, en ikinä pystyisi sietämään niitä.
En tiedä millon ne jäljet ovat tulleet, lemmikkejä löytyy kotoa(nukkuvat myös sängylläni).
Mitenkä te erottaisitte luteen ja lintukirpun? Apuja kaivataan ja vähän äkkiä!
Kommentit (10)
Mulla oli Helsingin reissun jälkeen tuollainen jono jalassa. Lintukirppu se oli, koska olin ollut ulkona rannassa eikä sen jälkeen enää tullut mitään paukamia. Eli mahdollista että kirppu.
Etsi patjan alta ja lakanoista jälkiä, löytyykö pisteitä. Jos ei, on todennäköisesti lintukirppu.
Lintukirppu aika todnäk. Ne tekevät noita jononäppyjä. Testaavat ihmistä, mikä ei sitten kelpaakaan ja luovuttavat muutaman pureman jälkeen. Sen takia niitä näppyjä yleensä on rivissä tai rykelmässä 2-4kpl.
En tiedä miten luteet käyttäytyvät.
Lintukirppu tekee tuollaisia jonopaukamia.
Lintukirppu. Tyypillistä lintukirpun käytöstä. Puree ja maistaa ja toteaa yös en syö , toistaa saman muutaman kerran ennekuin uskoo, että on osunut epäkelvon aterian iholle.
Lintukirpulta vaikuttaa, luteet eivät ole noin järjestelmällisiä. Mutta kurkkaa nyt varuilta patjan alle ja sängyn reunoihin.
Helsingin asema kuhisee luteita, joita kerjäläiset levittävät sinne. Linnut ovat viattomia, käyvät sentään joskus pesullakin lammikoissa, toisin kun aseman nurkissa makoilijat. Minulta loppui kutina kun häivyin, Helsinki ei sovi allergisille.
Hahaa, löysin kirpun. En saanut unta ja tunsin sen kävelevän. Yritti luikkia pakoon.
Yritin tossa etsiä tietoa mutta en oikein löytänyt. Tietääkö joku lisääntyvätkö nekin samalla tavalla kuin luteet? Eli jos on yksi niin niitä on monta?
Ap
Vierailija kirjoitti:
Hahaa, löysin kirpun. En saanut unta ja tunsin sen kävelevän. Yritti luikkia pakoon.
Yritin tossa etsiä tietoa mutta en oikein löytänyt. Tietääkö joku lisääntyvätkö nekin samalla tavalla kuin luteet? Eli jos on yksi niin niitä on monta?
Ap
Lintukirppu ei lisäänny ihmisessä. Ihmisveri ei ole kelvollista ravintoa lintukirpulle.
Ketään?