Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

oletteko jo huomanneet korkojen nousun?

Vierailija
17.08.2006 |

minulla on lyhytaikainen euribor noussut vuoden alusta n. 20 euroa. aiemmin oli laina+lyhennys 219¿, nyt se on noussut 240:ään euroon..



miten teillä muilla?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
17.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

toinen puoli taas on sidottu euriboriin. huomasin juuri että vuoden alusta on tullut tuo 20 egeä lisää maksettavaa.



huokaan vielä helpotuksesta ja onnittelen itseäni kolme vuotta sitten tehdystä päätöksestä puolittaa korkoriski!

Vierailija
2/6 |
17.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

että ette kohta maksa pelkkiä korkoja ja lainanne ei lyhene ollenkaan. Näin voi käydä, kun korot nousee ja on kiinteä tasaerä. Eräs nainen maksoi 400 euroa/kk kiinteää summaa ja kun alkoi myydä asuntoaan, kävi ilmi, että nainen oli maksanut koko ajan pelkkiä korkoja. Koron nousun vuoksi laina ei lyhentynyt, vaan koko summa meni korkoihin. Olkaa siis tarkkoja!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
17.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

sidottu Primeen tai 3 kk euriboriin huomata, että olisi ehkä kannattanut valita toisin. Vuosi sitten koron tarkistaneet ovat maksaneet koko vuoden n. 2,2 prosentin korkoa! Jos viimeisen 12 kuukauden ajan olisi maksanut pelkkiä korkoja (ts. ei lyhentänyt lainapääomaa lainkaan), niin sadantuhannen euron lainalla olisi maksanut korkokuluina 12 kk Euriboria 2223 euroa, 3 kk Euriboria 2495,5 euroa ja Prime-korkoa 2583,33 euroa

Vierailija
4/6 |
17.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos minulla on kiinteäkorkoinen laina 3,8% 5v ajalle, tarkoittaa se sitä että viiden vuoden ajan maksan tuota 3,8 prosentin korkoa!



kiinteä korko ei ole sama kuin kiinteä tasaerä!

Vierailija
5/6 |
17.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli n. 1%:n verran. Ei haittaa vielä eikä parinkaan prossan nousu mutta sen jälkeen alkaa hivenen tuntua ;-)

Vierailija
6/6 |
17.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosin vaikea arvioida, koska velanlyhennys on meillä aina vakio (700 e) ja lainan lyhennys vaihtelee kuukausittain (reilu 300 euroa). Vähän yli tonnin nyt maksetaan, ennen korontarkistusta maksettiin jo alle tonni.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kaksi kaksi