Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Sekava tiedotus koronarokotuksista

Vierailija
05.05.2021 |

Ensin ajattelin että mahtavaa, nyt Vantaalla aletaan rokottaa jo nelikymppisiä. Hesarissa puhutaan perusterveiden keski-ikäisten rokottamisesta.

Sitten menin ajanvarauksille, ja sieltä Vantaan kaupungin rokotussivulle josta saa sen käsityksen että se koskee vain nelikymppisiä riskiryhmiin kuuluvia ja nelikymppisiä omaishoitajia:

https://www.vantaa.fi/koronarokotukset#Kohderyhm%C3%A4t

Rokotusten eteneminen Vantaalla:

Ryhmät 1.2 - 1.4: Valmis
Ryhmät 1.5: 1. kierros valmis
Ryhmät 2.1.1-2.1.5: 1. kierros käynnissä

"Kohderyhmät
1. Koronapotilaita hoitava terveydenhuollon henkilöstö, ympärivuorokautisen hoivan henkilöstö ja asukkaat sekä muuta kiireellistä hoitoa antava sosiaali- ja terveydenhuollon henkilöstö

2. Ikääntyneet ja henkilöt, joilla on vakavalle koronavirustaudille altistavia perussairauksia

3. Muu väestö (katso THL:n tarkempi listaus alta)

Tällä hetkellä rokotamme:

Tänä vuonna 40 vuotta täyttäviä ja sitä vanhempia (1981 tai aiemmin syntyneet) sekä yli 70-vuotiaiden kanssa samassa taloudessa asuvia omaishoitajia. Heidän ajanvarauksensa on mahdollista pääsääntöisesti vain puhelimitse. Virallisen puolesta-asioinnin kautta ajanvaraus on mahdollinen myös sähköisessä ajanvarauksessa.
Terveydentilansa vuoksi riskiryhmiin kuuluvia:

- riskiryhmä 1: 16-64-vuotiaat (1957-2005 syntyneet, rokotushetkellä rokotettavan tulee olla täyttänyt 16 vuotta).
-riskiryhmä 2: 16-64-vuotiaat (1957-2003 syntyneet)."

Myös tämän sivun perustella vain riskiryhmiä rokotetaan:
https://www.koronarokotusaika.fi/uudenmaan-asukkaille/

Onko perusterveillä keski-ikäisillä nyt siis oikeus varata rokotusaika vai käännytetäänkö rokotuspisteeltä jos sen varaa?

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi seitsemän kaksi