Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Alkoholi on Suomessa liian halpaa

Vierailija
04.05.2021 |

Ostin 24-packin 23,90e ja laskin että 33cl keskiolutta maksaaa 85c pantti vähennettynä. Ei tuota nyt mitenkään kalliina voi pitää? Varsinkin kun huomioi että epäsuorat haitat mukaan laskettuna alkoholi aiheuttaa yhteiskunnalle noin 10-kertaiset kustannukset tupakkaan verrattuna (poliisi, rikokset, onnettomuudet, häiriöt jne).

Aikamoisia suurkuluttajia kyllä olette jos 85c oluttölkistä on mielestänne kallista :) Eihän tuo hinta voi mitenkään ketään kohtuukäyttäjää häiritä.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
04.05.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Alkoholi on AINA hintansa väärti.

Vierailija
2/3 |
04.05.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap jatkaa, välillä ostan myös vahvoja, helmikuussa 2020 ostin pullo Giniä alkosta 29€ hintaan. Tuo tyhjeni vasta nyt vappuna joten 15kk kesti. Hintaa tälle vahvalle siis 29e/15kk kohtuukäyttäjällä. Ei voi pitää kalliina. Suur/ongelmakäyttäjät sitten eri asia mutta heidän kulutustahan halutaankin laskea.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
04.05.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

On myös tutkittu että Suomessa ruoka on liian halpaa ja kaupan heikkokilpailu ja määräävä asema ovat painaneet ruuan kuluttajaa tuottaja hinnat kohtuuttoman alas. Muistaakseni kaksi vuotta sitten oli laskettu että suomalainen kotitalous maksaa ruokakassin hinnasta vain neljänneksen siitä mitä sen oikeasti pitäisi Suomessa maksaa ja ratkaisuksi tälle ongelmalle ehdotettiin halpuutuskamppanjan vastakohtaa eli myyntihintojen rajuja korotuksia.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yksi seitsemän