Katiska-tuomion saanut Suomen olympiaedustajaksi
https://www.is.fi/purjehdus/art-2000007937673.html?utm_medium=promobox&…
"Järvinen sai äskettäin käräjäoikeudessa 2,5 vuoden ehdottoman vankeustuomion osuudestaan Katiska-nimiseen huumerikosvyyhtiin"
Maailma on kieltämättä muuttunut melkoisesti nuoruudestani. Enää ei henkilön sukupuoli selviä edes sinne päin, jos kurkistaa housuihin. Vasta iltapäivälehdessä joku asiantuntija suullistää vanhempia syyllistymisestä vanhakantaisuuteen ja tietämättömyyteen, jos elättelevät toiveita siitä, että lapset olisivat ihan tavallisia heteroita ja eläisivät ihan vanhanaikaista perhe-elämää, jossa isän roolia näyttelee mies ja äidin roolia näyttelee vainen.
Anyway, sitten tullaan tähän olympiavalintaan. Kuinkahan nykyaikainen ja avomielinen oikein pitäisi olla, että toimiminen järjestäytyneen rikollisuuden ja huumeliigan vankeustuomion saaneena apurina olisi sivuseikka, kun maamme valitsee edustajia maailman arvostetuimpaan urheilutapahtumaan?
E, ei ja ei, Ei ikinä! Maailman näkyvimpään urheilun edustustehtävään Suomen eikä minkään maan pidä ikinä lähettää huumediilereitä eikä heidän apureitaan.
Samalla pitää ihmetellä, ettei olympiakomitean säännöstössä ole edustustehtävä-valintojen osalta sanallakaan huomioitu rikollistaustaa.
Kommentit (3)
Sinulta on tainnut jäädä humaamatta uutinen että Järvistä ei valittu olympiaedustajaksi vaan paikka annettiin toiselle venekunnalle. Kuulemma ihan "urheilullisin perustein" mutta uskoo ken tahtoo.
Vierailija kirjoitti:
Eikö se jo päätetty, ettei häntä valita olympiajoukkueeseen, vaikka hän oli sitä maapaikkaa Suomelle hankkimassa?
Janne Järviseltä kova väite – purjehtija vie olympiavalintasopan Urheilun oikeusturvalautakuntaan
Janne Järvinen lähetti medialle tiedotteen perjantaina.
https://www.is.fi/purjehdus/art-2000007937438.html
Asia ei ole vielä taputeltu. Kansalaiset voisivat joukolla tehdä selväksi, mitä mieltä ovat mahdolliseen maajoukkueasuun pukeutuneesta huumetuomitusta rikollisesta.
Eikö se jo päätetty, ettei häntä valita olympiajoukkueeseen, vaikka hän oli sitä maapaikkaa Suomelle hankkimassa?