Mirtazapin univaikeuksiin, aiheuttaako haluttomuutta?
Uskaltaako aloittaa. Olen jo vuosia kamppaillut heikentyneiden yöunien kanssa. Mietin uskaltaisinko kokeilla Mirtaa. Paljon kuulee huonoa noiden SSRI -lääkkeiden sivuvaikutuksista kuten haluttomuudesta ja painonnoususta.
Kommentit (10)
Vierailija kirjoitti:
ei aiheuttanut mulla yhtään mitään.Pari kk kokeilin.
Ei se paino nouse jos ei syö enempää.
Ei ilmeisesti ollut apua, kun lopetit parin kk:n jälkeen?
Toimii hyvin pieninä annoksina; 1/4 tai 1/5 sellaisesta 15mg tabletista iltasella. Ei aiheuta muuta kuin väsymistä ja kunnon yöunia.
Auttaa erittäin hyvin univaikeuksiin. Lisää kyllä ruokahaluakin. Voisin syödä aamupalaksi aina vaikka hevosen.
Minä käytin vuoden. Aiheutti pohjattoman nälän ja ahmimiskohtauksia, joiden aikana söin kaapeista _kaiken_ enkä voinut lopettaa. Lihoin päälle vuodessa 40 kiloa ja ahmiminen loppui heti kun lääkekin lopetettiin. Nukkumiseen ei auttanut hevon helvettiä, mutta lääkärin kehotuksesta jatkoin masennuslääkkeenä isommalla annoksella.
Siinä mielessä aiheuttaa, että on niin hirveä päiväväsymys, ettei huvita sen enempää seksi kuin mikään muukaan.
Minulle paras lääke nukkumiseen . En vaihda enkä lopeta sen käyttöä.
Todellakin auttoi nukkumiseen. Lopetin kuitenkin käytön, koska päiväsaikaan tuntui kuin vetäisin jatkuvasti kivirekeä perässä ja ajattelu oli yhtä puuroa. Unohtelin asioita. En ehtinyt saada selvyyttä olisiko minulla nostanut painoa.
Nukuin Mirtan ansiosta hyvin 10 vuotta ilman sivuvaikutuksia. Sen jälkeen piti ikävä kyllä vaihtaa Olanzapiniin.
ei aiheuttanut mulla yhtään mitään.Pari kk kokeilin.
Ei se paino nouse jos ei syö enempää.