Mitä teet yleensä tässä tilanteessa
Ekaluokkalainen Lapsi tulee koulusta pakkassäällä ja sisään tullessa räkä valuu molemmista sieraimista ylähuuleen
Mitä teet näistä?
A: pyyhit lapsesi nenän paperiin
B:käsket hänen itse pyyhkiä nenänsä paperiin
C:pistät paperin lapsesi nenän eteen ja käsket niistämään
D:käsket lapsen niistämään itsenäisesti
E:annat olla
Itse teen aina A:n
Kommentit (11)
Voisko vähitellen siirtää niistovastuuta asianosaiselle? Et oo aina paikalla nääs.
Eli kunnon luuseri tulossa jos vielä pitää nenää pyyhkiä
Tänä vuonna ekaluokkalainen tuli räkä valuen kotiin useinkin ku oli noi pakkassäät, alussa autoin paperin kanssa mutta loppuviimein ku joka kerta koulusta tullessa sama juttu niin oli pakko opettaa itsenäinen niistäminen. Pistin kouluun mukaan nessujakin et voi niistää matkalla kotiin ja ei tullut kertaakaan nokka vuotaen kotiin enään. Punanen nokka oli eli niistää oli varmasti joutunut.
Ekaluokkalaisen pitää osata jo niistää nenänsä, kuoria perunat, tehdä rusetti yms. perustaitoja. Tollasella passaamisella saa vaan avuttomia uiveloita, jotka ei 15 vee tunnista vasaraa eikä osaa lukea.
Muista nimes pyyhi nenäs. Eikö enää kotona mitään opeteta ?
Mitä ihmettä? Tietysti lapsi niistää ihan itse, useimmiten en edes ole kotona vahtimassa kotiintuloaan. Ap, mitä annat lapsesi tehdä itsenäisesti? Saako kävellä ulkona yksin? Saako syödä itse, käyttää haarukkaa ja veistä?
Mietin et kuinka usein teillä pakkassäällä tulee lapsi kotiin nokka valuen, meillä on näin tapahtunut kerran vaan. Meiän ekaluokkalainen kyllä niistää itse?
D