Tänäkään pääsiäisenä ette sitten anna lapsenne virpoa koronan vuoksi!
Ette varsinkaan anna lastenne mennä tuntemattomille virpomaan! Muistakaakin se!
Eivät päässeet viime pääsiäisenä, eivätkä pääse tänä pääsiäisenäkään. No, ehkäpä vuonna 2022 on jo asiat toisin. Pääsiäisiähän tulee aina uusia.
Kommentit (29)
En päästänyt viime vuonna enkä päästä tänä vuonnakaan. Eipä tulisi mieleenkään keskellä pandemiaa lähettää lapsia virpomaan.
Milloin on se virpomispäivä? Pitänee ostaa munia varuulta. Laitan ovelle saa virpoa kyltin mutta en odota että ketään tulisi.
Vierailija kirjoitti:
Milloin on se virpomispäivä?
Hyvä kysmys, mäkään en tiedä mitään, kun luen vaan tätä vauvapalstaa. Mulla on kuitenkin tosi hyvä AO.
Vierailija kirjoitti:
En päästänyt viime vuonna enkä päästä tänä vuonnakaan. Eipä tulisi mieleenkään keskellä pandemiaa lähettää lapsia virpomaan.
Pandemia on housussas!
Vierailija kirjoitti:
Minä lähetän kyllä lapset virpomaan. Ei se korona lasten vika ole.
Mutta lapsetkin levittävät koronaa ja tehokkaasti levittävätkin, vaikka ovat itse usein oireettomia tai lieväoireisia! On todellakin helvetin vastuutonta lähettää tällaisessa koronatilanteessa lapsia virpomaan, kun ohjeena nimenomaan on, että kaikkia turhia kontakteja tulee välttää.
Lapset ymmärtävät, jos heille nätisti selitää, miksi nyt ei voi mennä virpomaan. Minä annan luvanmennä virpomaan heti, kun korona on ohi. Vielä ei ole tullut kummallekaan paha mieli. Kaikki riippuu siitä, miten asian selittää.
Normaalina palmusunnuntaina käy noin 10-20 virpojaa, viime vuonna ei käynyt yhtäkään. Tuskin käy nytkään. Kukaan ei halua levittää koronaa.
Turhaa kerjäämistä hän tuo on. Vanhemmat voisi opetella ostamaan kakaroilleen namut.
Jos ette tiedä, niin virposunnuntai on ennen Pääsiäistä, Palmusunnuntaina.
Vasta Pääsiäisenä kukko munii munan ja antaa lahjan.
Muu on hapatusta😠
Eikä muutenkaan kuulu käydä ventovieraissa. Vain kummilassa, kutsuttuina lähinaapureissa ja mummolassa.
Noi noitina kerjäävät kakarat pitäis kieltää kokonaan.
Vierailija kirjoitti:
"kukko munii munan"
🧔🏿👌🏿
Niinpä. Etkö todella ymmärrä/tiedä?
Melko sama kuin Aapisessa.
Kuinka nuori olet?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
"kukko munii munan"
🧔🏿👌🏿
Niinpä. Etkö todella ymmärrä/tiedä?
Melko sama kuin Aapisessa.Kuinka nuori olet?
En ihmettele jos pisatulokset laskevat jos kouluissa opetetaan että kukot munivat.
Ikäni ei kuulu sinulle.
Olisi aivan huippua, jos tuosta kerjäämistouhusta päästäisiin nyt koronan myötä kokonaan eroon!