Millaiset ihmiset tekevät keskusteluavauksia nettipalstoille?
Eikö heillä ole ystäviä vai ovatko muuten onnettomia. Minä en ole ennen tätä tehnyt koskaan.
Kommentit (13)
Täälä alotukisa tekee mielisairas luuseri jolle ei työt maistu kun luuhaa aamusta iltaan täällä!
Parhaan vastauksen saat, kun kurkkaat peiliin.
Me setämiehethän täällä postailemme. SM45
Itse olen etäopiskelija. Kotona pitää istua kun opintoja pitäisi tehdä, mutta ote on kadonnut korona-aikana kokonaan. Etäopiskelu ei sovi mulle. Luentoja kuunnellessakin av-palstailen samalla, kun eihän kukaan sitä näe kuitenkaan. Muuten en pysy edes hereillä.
Itse teen aloituksia harvoin, koska ujostuttaa olla "huomion" keskipisteenä. (Sen sijaan tungen asiani muiden keskusteluihin.) Joten ehkä aloitusten tekijät ovat ainakin keskimäärin muunlaisia kuin ujoja, muuta en osaa arvailla.
Sitä kun alkaa tekemään aloituksia ja keskustelemaan, niin se on kuin huumetta. Pitää vain koko ajan olla lukemassa keskusteluja ja väittelemässä. Vähintään kymmenen välilehteä auki, joita selaa vuoronperään. Yleensä koko työaika menee sitten siinä, etätöissä kun ei kukaan vahdi. Saattaa mennä iltakin, kun eihän näinä aikoina saa mihinkään mennä muutenkaan. Jos joku väittely tulee niin se on kaikista pahin koukuttaja. Se on pakko voittaa.
Me joutilaat ja onnelliset, joilla ei käsi vielä niin paljon vapise, etteikö sormi osuisi painikkeille ja omasta mielestä ajatuskin juoksee!
Etätyöläinen, jolla on avopuoliso ja kavereita, mutta ei heidän kanssa lennä keskustelu pitkin päivää, eikä heitä edes kiinnostaisi samat ajankohtaiset asiat ja ilmiöt kuin mitä täällä käydään läpi. Tietyllä tavalla olen varmaan yksinäinen, mutten halua lähteä kotoa mihinkään (eikä näinä aikoina edes pysty). Somessa en halua mitään omalla nimelläni kommentoida, vaikka sielläkin paljon keskusteluketjuja luen.
Anonyymi some on tosiaan hyvä paikka keskustella, kun omalla nimellä joutuu miettimään kauhean tarkkaan mitä sanoo esim. facessa, instassa, whatsapissa ja irl. Yleensä ei tule sitten sanottua mitään kun haluaa miellyttää kaikkia ja sosiaalisuuden tarve on kuitenkin suuri. Anonyymina on suuri vapaus sanoa mitä huvittaa ja mitä oikeasti ajattelee. Ei haittaa jos joku loukkaantuu, ei vaikuta omaan elämään eikä ihmissuhteisiin tai töihin. Hyvä maine säilyy.
Nyt korona-aikana näytetään tekevän aika paljon aloituksia tänne eli vastaan kotona pakosta istuvat etätyöläiset.