Yksinäisyys
Onko täällä muita, jotka ovat totaalisen yksinäisiä ja tämä koronatilanne on vain asiaa pahentanut?
Ei minulla ennen koronaakaan ollut ystäviä, mutta kun oli työympäristö ja sukulaisten luokse saattoi matkustella satunnaisesti sekä lasten kanssa käydä erilaisissa paikoissa, joissa puhua toisten äitien kanssa, niin ei sitä omaa yksinäisyyttä huomannut.
Nyt olen äitiyslomalla (eli ei työporukkaa tule nähtyä). Sukulaiset asuu toisessa maakunnassa eikä ole autoa, niin emme matkustele sinne. Ja kun lasten tapahtumia yms. ei järjestetä eikä leikkipaikat ole auki, niin ei sitä kauttakaan pääse juttelemaan toisille ihmisille. Olen tällä hetkellä todella yksinäinen ja ekaa kertaa elämässä se suorastaan ahdistaa, kun ei ole ketään kenen kanssa jutella. Ei ole ystäviä, mutta ei myöskään tuntemattomia satunnaisia kohtaamisia.
Kohtalontovereita?
Täällä kohtalotoveri! Tiedän todellakin miltä sinusta tuntuu, teksti voisi olla itseni kirjoittama. Olen myös lapsen kanssa kotona hoitovapaalla, enkä ole ikinä ollut näin yksinäinen ja ahdistunut siitä. En ole koskaan ollut mikään supersosiaalinen ja helposti ystävystyvä, mutta ennen kuopustamme minulla oli sentään muutamia kavereita (tosin pääasiassa eri kaupungeissa) ja työyhteisö, nyt ei mitään. Tuntuu, että työkavereiden lisäksi muutkin kaveritkin ovat kadonneet. Olen yrittänyt puhelimitse pitää yllä kaverisuhteita, mutta kaikki on hiljalleen hiipuneet, kun ei voi edes normaalisti tavata. Kun kyselen kuulumisia, vastaus on tyyliin ”Ihan ok, ei ihmeempiä” ja keskustelu jää siihen. Yhtä lapsetonta kaveria ja siskoani tapaan kyllä satunnaisesti, mutta saattaa mennä viikkoja etten näe ketään. Olen kyllä menossa syksyllä näillä näkymin töihin takaisin. Sekin jotenkin ahdistaa, kun työporukasta osa on jo tällä välin vaihtunut, eivätkä vanhatkaan ole kertaakaan poissaoloni aikana edes kysyneet mitä mulle kuuluu tms., vaikka kuvittelin meillä olleet läheinen työporukka. Tuntuu ulkopuoliselta jo valmiiksi..
Tämän nuorimman lapsen synnyttyä toiveikkaana hakeuduin erilaisiin äitien FB- ja WhatsApp-ryhmiin, vauvamuskariin ym., mutta sitten tuli korona, kaikki loppui ja ryhmät hiljeni. Itse yritän aktivoitua nyt kevään tullen näissä ryhmissä ja saada sitä kautta ainakin puistokavereita. Olisko sulla mahdollista löytää vastaavia ryhmiä, esim. Facebookista oman kaupungin äitien ryhmiä tai lapsen syntymäajan mukaan perustettuja ryhmiä?
Tsemppiä sulle kovasti, toivottavasti asiat jotenkin kääntyisivät paremmaksi.