Menisitkö sinä töihin kaupan kassalle 8,32e tuunti?
Kommentit (23)
Menisin, jos olisin työtön. Tuohonhan voi saada päälle erilaisia lisiä ja lisäksi kaupassa voi vähitellen edetä monipuolisempiin ja paremmin palkattuihin töihin.
Ilmeisesti tuo on jokin harjoittelijapalkka, joka joka tapauksessa nousee, kun on saanut vähän kokemusts.
Jonkun pienen liikkeen tai divarin kassalle voisin mennä. Kaupan kassalle en menisi.
Kuka muka tuollaista palkkaa tarjoaa. Ei kukaan.
Yleensä, tunneista riippuen ja tehävistä riippuen kassan kuukausipalkaksi tulee jotain 1800-2300 /kk
En, en ole koskaan tehnyt töitä noin huonolla palkalla.
En. Ja miten tuo on edes mahdollista? Kaupan alan tessin mukainen taulukkopalkka alkaa jostain 10 € tunti. (Vai olisiko ihan pikkuisen alle, en enää muista.)
Työtarjouksessa ei ole valmiina palkkaa.
Palkasta puhutaan vasta työhaastettelussa.
Aloitus on puhdas trolli.
Joo kyllä menisin, tietenkin riippuen siitä, miten paljon tunteja saisi viikossa.
Kassathan ovat useinmiten osa-aikaisia.
Voisin harkita 26 viikon pätkää. Sen jälkeen pomppaisin takaisin ansiosidonnaiselle laskuri nollattuna selvästi isommilla tuloilla...
Mun teini sai kesätöissä 11€ tunti, edes hän ei vapaa-aikaansa eli elämää myisi noin halvalla.
No, palkka ei todellakaan päätä huimaa, mutta jos on työtön eikä muutakaan ole tarjolla, toki menisin.
Kaikki tyhjät ja työttömät jaksot ovat suuri miinus työnhakijalle.
Ja jos saat asumistukea, saat sitä tuolla palkalla edelleenkin.
Ja voiko sitä vielä saada myös soviteltua päivärahaa, jos palkka hyvin alhainen?
Kannattaa ottaa työtä kun sitä tarjotaan, töissä ollessa on helpompi hakea muitakin työpaikkoja, kun on luottoa takana, että joku muu työnantaja on luottanut niin paljon sinuun, että on palkannut kassahommiin.
Aloitus on provo.
Noin pientä tuntipalkkaa ei tarjota kaupan kassalle!
Joo, porvoolainen kauppa tarjoilee työtä.
Menisin, jos työ sijaitsee siten, että sinne kulkemiseen ei kulu rahaa. Eli joku lähikaupoistani vaikka.
Edes alkupalkka kaupan alalla ei ole noin pieni, keksi parempi.
Jep. Mäkkärissä maksetaan joku 10€ tunti ja lähärinä 11€ tunti. Kyllä tuo on siihen verrattuna ihan jees.
Menin. Aloitin kesällä tuolla palkalla, kesän lopussa tein vakituisen sopimuksen ja tuntipalkka nousi 10 euroon. Neljän vuoden jälkeen tuntipalkka 15 euroa + lisät päälle. Tekeehän sitä tässä opiskelujen ohella. On hyvin puuduttavaa rutiinia ja vaatii että pää kestää, mutta on niitä huonompiakin hommia.
Ja tämä oli vuonna 2016 lähtöpalkka, jota toki sitten nostettiin heti kesän jälkeen.
Jos menet, niin varmista, mikä on irtisanomisaikasi, että pääset pois jos työnkuva on tosiaan muuta kuin kassalla tuotteiden leimaamista. Tuolla summalla se olisi kaikki, mitä minusta saa irti.
Mene lukemaan alan työehtosopimus ja tarkasta, mikä on siellä mainittu aloituspalkka (harjoittelijoille?).
Vähän kuulosta, että joku yrittää kokematonta vivuta halvalla töihin sen varjolla, ettei työntekijä ymmärrä arvottaa itseään oikein. (Näin on itsellenikin käynyt, kun olin vain niin onnellinen, että ylipäätänsä olin ensimmäisen vakituisen työpaikan saanut, ja työnantaja viilasi röyhkeästi 15% alan aloituspalkasta alaspäin selkeästi sen varjolla, etten ymmärtänyt oman osaamiseni arvoa. Ja minulla oli jo puoli vuotta harjoittelua takana ko. firmassa, eli sisääntulijan palkka olisi senkin varjolla ollut alakanttiin).
En menisi kaupan kassalle millään palkalla.