Paljonko teillä on Wilmassa kerrottu tästä sulusta? Meille sanottiin vain, että siirrytään etäopetukseen 8.3.
Ei mitään muuta. Viime vuonna kerrottiin yksityiskohtaisesti kaikenlaista.
Kommentit (22)
Ei yhtikäs mitään. Mutta tällä vasta tänään koordinaatioryhmä päättää jatkotoimista (kiihtymisalueen kaupunki).
Mitä sinulle olisi pitänyt kertoa? Tuohon on aikaa viikko ja varmaan ohjeita tulee sitä mukaan kun tiedetään miten asiat sitten hoidellaan.
Meillä tuli eilen rehtorilta viesti, että hallituksen tiedotustilanteen pohjalta ei pidä kenenkään vetää mitään johtopäätöksiä, ODOTTAKAA LISÄTIETOJA. Vielä ei ole kuulunut mitään muuta. Täällä meillä ensi viikko vasta hiihtolomaa, eli kouluun ei siis mennä muutenkaan maanantaina.
Ei ole tullut mitään. 900 oppilaan koulu.. varmaan miettivät vielä
Meidän tenavat lähti ainakin koko luokan kanssa tänään laskettelemaan. Että sillai
Tuli tieto että milloin alkaa ja koska loppuu. Samoin kysely ottaako ruokakassin ja tarviiko tietokoneita.
7, lisää ja ensi viikolla on koulun yhteinen talviliikuntapäivä ;)
Oli vain tieto, että nuo kolme viikkoa etänä, ja ohje, miten sinne etätunneille pääsee.
Vierailija kirjoitti:
Meidän tenavat lähti ainakin koko luokan kanssa tänään laskettelemaan. Että sillai
Mikä kaupunki ja hiihtokeskus?
Helsinkiläisen koulumme luokka yritti tehdä helmikuussa luokkaretken laskettelemaan, mutta hiihtokeskus ilmoitti, ettei ota ollenkaan koululaistyhmiä koronariskin takia.
No kun ei ole mitään muuta! Se ”sulkutila” on ihan tyylipuhdasta poliittista retoriikkaa ilman mitään katetta tai juridista pohjaa.
Tieto tästä on tullut myös kunnille ja kouluille vasta eilen. Jotain suunnitelmia varmasti on vuoden mittaan tehty, mutta eiköhän niitä tarkempia ohjeita tule ensi viikon aikana, kun saavat yksityiskohdat järjestykseen.
Parempi laittaa yksi kunnolla koostettu viesti kuin nyt nopesti jotain ja viisi erilaista eiku sittenkin näin -korjausviestiä perään.
Luulen että rehtori&muut virkamiehet hiihtelevät vielä Levillä. Ehkä sunnuntaina sitten jotain saadaan kyhätyksi.
10, taisi olla vaan jonkun tekosyy. Joka paikkaan on päässyt kyllä ryhmät
Eikös se ollut eilen, kun hallitus tiedotti asiasta ja klo 12.00 puolueiden puh.johtajat sen hyväksyivät, eli tuskin kouluilla oli sen kummempaa tietoa, mitä oli uutisissa. Näin oli myös viime keväänä.
Vai oletatko ap. että Suomen pääministerin tai presidentin lähettävän kouluille ennakkotietoa, mitä mahdollisesti puolueiden puh.johtajat päättävät?
Sano vielä ap. että tämä kaikki on hallituksen syytä.
Viime keväänä nyt oli aivan eri tilanne, koska Suomessa otettiin poikkeustilalaki voimaan, jota nyt ei ole.
Nyt sovelletaan 23 lakipykälää ja muutenkin tilanne on paljon vapaampi kuin poikkeustila-lain aikana.
Mitä ehmettiä? Tieto sulusta tuli eilen.
Saat varmaan tarkempia lisätietoja ensi viikon aikana sinne Wilmaan
Vaikea ymmärtää mitä tietoa sinä nyt jo haluat.
Helsinki, yläaste.
Ei ollut näköjään mitään toistaiseksi.
Toisaalta Wilmassa pitikin olla käyttökatko tämän viikon loppuun eli sentään sinne pääsi jo nyt ;)
Eiköhän ne käytännöt ehditä ensi viikolla kertoa, viime keväänä siirryttiin ihan yhden päivän varoituksella muistaakseni koko kevään (eikä vain 3 viikon) etäopiskeluun.
Täällä alkaa talviloma. Kirjat pitää otaa koululta mukaan tänään. Lisätietoja ensiviikolla.
Mitä muuta olisi pitänyt sanoa? Käytännöt jo tuttuja keväältä.