Mistä lapsivakuutus?
Meillä on vakuutukset Pohjolassa. Heillä tuntuu kuitenkin olevan pikavilkaisun perusteella huonoimmat vakuutusehdot lapsivakuutukseen. Tapiola ja Pohjantähti eivät myönnä muille kuin omille kotivaakutusasiakkailleen lapsivakuutusta. Pitäisikö siis vaihtaa koko vakuututspaketti jompaan kumpaan näistä? Millaisia kokemuksia / vinkkejä tillä muilla olisi antaa? Entä Fennia?
Kommentit (13)
Vakuutus on täysin omavastuuton. Korvasi muuten myös ravintokorvikkeet, kun tyttärellämme oli maitoallergia. Kaikki vakuutusyhtiöthän ei niitä korvaa. Meilläkin oli ensin vakuutukset Pohjolassa, mutta vaihdoimme ne Pohjantähteen, jotta saime tuon vakuutuksen lapsellemme.
että omavastuu 1 krt / vuosi kun muilla omavastuu per käyntikerta.
systeemi, niin on jäänyt hankkimatta.
Ja nopsaan saa korvaukset, muutenkaan ongelmia ei ole ollut vakuutusasioissa
Omavastuu on per sairaus. Meillä on se on tähän asti sopinut hyvin, kun lapsella on yksi sairaus, allergia. Yhden omavastuun jälkeen on saanut kaikki kuitit (lääkäri, poli, lääkekulut) toimittaa sinne ja rahat on tullut parissa päivässä tilille.
Miten on tuo omavastuu / sairaus, jos lapsella on esim. korvatulehduksia sanotaan 1/vuosi, ei siis varsinainen korvakierre, joutuuko joka tulehduksesta maksamaan oman omavastuun vai riittääkö yksi omavastuu?
Sinne siirrettiin muutkin vakuutukset kun saatiin hyvä tarjous. Ja nyt siis jo toisen lapsen vakuutusta haetaan samasta paikasta.
Nimittäin ainoana vakuutusyhtiönä korvaavat ravintovalmisteet (esim. kalliit maitokorvikkeet) + vakuutus Pohjantähdessä jatkuu 18 v. iän jälkeenkin (eli siihen menessä todetut sairaudet/vammat korvataan jatkossakin, jos pitää sairausvakuutuksen voimassa).
Nykyään Pohjantähden lapsivakuutukset eivät enää ole omavastuuttomia kylläkään. Ja edellyttävät tosiaan kotivakuutusta samasta firmasta.
mikä vakuutusyhtiö korvaisi perusvoiteet atoopikolle?
Kaveri kilpailutti ja sai parhaimman tarjouksen Tapiolasta.
Eli suomeksi: kun pikkuisesi sairastaa, voit kerätä vaikka koko vuoden sairauskulut yhteen ja koko summasta menee vain yksi omavastuu.
Monilla muilla vakuutuyhtiöillä omavastuu menee sairautta kohti. Eli jos on korvatulehdusta, keuhkoputekntulehdusta, silmätulehdusta niin joka sairauden hoitokuluista joudut maksamaan ensin omavastuun (vaikka 50 euroa) ja sitten saat loput kuluista vakuutusyhtiöltä.
Tapiolalla sulla voi olla vaikka useamman tonnin lääkärilaskut vuoden ajalta ja maksat koko köntästä vain 50 omavastuuta ja vakuutus korvaa kaiken muun.