Voinko työllistyä mihin alalle? Minulla on add ja olen myös psykoterapiassa masennuksen ja sosiaalisten tilanteiden pelkojen takia. En kai toivoton tapaus?
Kommentit (12)
Aromaterapeutti. Rauhallista työtä ja asiakkaat yleensä mukavia.
Laitapa yhteydenotto työkkärin ammatinvalintapsykologille. Ei maksa mitään ja työllisyysnäkökulma tulee myös.
MIstä asioista tykkäät ja mitkä ovat taitosi? Mielestäni tärkeintä työssä on se, että siitä nauttii.
Tähän olisi kiva kyllä saada vastaus
Ei ainakaan terveydenhoitoon, opettajaksi eikä päivähoitoon. Raskasta ihmissuhdetyötä omalla petsoonalla koko ajan. Varastoon trukkikuskiksi, siivoajaksi tehtaisiin yöllä tai postinkantajaksi?
Vierailija kirjoitti:
Aromaterapeutti. Rauhallista työtä ja asiakkaat yleensä mukavia.
Vaatii hyviä ihmissuhdetaitoja ja sosiaalista silmää.
Ongelma on se että en ole koskaan tiennyt mitä haluaisin tehdä. Ammattitutkinnon ja lukion saanut nippa nappa suoritettua mutta tuo tietämättömyys ja se että mikään ei tunnu kiinnostavan vaikeuttaa tilannetta. Ap
Olet kuin minä, mutta vastausta etsin itsekin. Olen kokeillut kolmea alaa ja ihan ammatinvalinnan psykologin kautta päätynyt viimeiseen eli lääketeknikoksi. Juu, oikein mukavaa hommaa muuten, mutta kassalla saa olla myös huomattavan paljon. En aio enää jalallani apteekkiin astua.
Jos en olisi allerginen, haluaisin olla eläintenhoitajana tms. Eläimet on ihania. Ihmisistä ehkä 5% ja työpaikalla et voi edes valita niitä.
Keskijohtoon teknologiayritykseen tai johtavaksi virkamieheksi valtionhallintoon.
Kerro mullekki jos keksit, olen täsmälleen samassa jamassa.
Olen allerginen eli esim.siivoustyö ei sovi eikä oikein mikään missä tarvitsee pitää kumihanskoja tai käsitellä pesuaineita. Ap
Up