Siis saako työnantaja teettää 4-5 tunnin työpäiviä
vuosikaudet? Jokainen tajuaa et sillä ei elä mitä siitä maksetaan.
Kommentit (10)
Jos ette ole sopineet mistään tietystä viikkotuntimäärästä niin ihan vapaasti saa teettää vaikka 2 tunnin työpäiviä.
luottamusmieheen tai liittoon. Siellä osataan kertoa onko oikein. Jos olette sopineet jostain muusta, niin silloin tuo ei ole oikein.
4h minimi työaika päivässä
Mä tein jossain vaiheessa konsulenttifirman kautta osa-aikaisena konsulenttikeikkoja eikä tosiaan ollut tuollaisia sääntöjä. Joskus työtä oli viikossa vain 4 tuntia. Joskus taas 30 tuntia.
eikä työsopimuksen tunnit alitu.
Ihan normaalia tehdä noin lyhyitä työpäiviä ainakin opiskeluaikana.
4h minimi työaika päivässä
Työskentelin liikuntakeskuksen lapsiparkissa, työpäivät olivat 3h eteenpäin. Eipä sitä työtä kauan tehtykään kun ei sillä elänyt.
Meilläkin on töissä opiskelijoita jotka tekevät joskus vaikkapa vain tunnin työpäivän kun heille ei sovi aikatauluihin mutta meitä se auttaa.
Jos kaupassa on vain iltatöitä.
Periaatteessa sulle pitäisi tarjota lisätunteja, silloin kun niitä on. Tai jollekin osa-aikuiselle. Mutta vain jos saat tehdä ja osaamista on. Eli aamupätkää lisäksi, jos lepoaika täyttyy. Mutta työaikalakia rikkomalla sulle ei voi antaa enemmän.
Ja haluatko ottaa työn, joka on kahdessa pätkässä?
Työnantajalla ei ole velvollisuutta palkata ketään, jos työtä ei ole.
Tosi huono peruste vinkua lisää tunteja tai liksaa, jos peruste on: mun rahat ei riitä.
Suojatyöpaikat, niitä ei enää ole.
Olet osa-aikainen, mutta vakituinen.
Miksi et vaihda duunia?