Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Hesari ajaa pääkirjoituksessaan paikallista sopimista työpaikoilla

Vierailija
01.02.2021 |

Uutisoidaan medioissa myös, että suurituloiset ovat haluttomimpia avaamaan palkkatietonsa työpaikoilla. Ei mikään ihme. Palkkauksen epätasa-arvo ja pärstäkertoimen mukainen mielivaltaisuus on aina sopinut porvareille ja rikkaille. Kun Kokoomus ja Persut saisivat päättää, yleissitovat sopimukset heitettäisiin romukoppaan justiinsa. Jokainen voi miettiä, haluaako todella työnantajien täydellisen mielivallan alle?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
01.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvinvointivaltion ystävä ei jätä työllisyyspolitiikkaa uudistamatta

Hallituksen pitäisi talouspolitiikan asiantuntijoilta saamiensa neuvojen mukaisesti katsoa eteenpäin ja poistaa Suomen talouden ja työllisyyden kankeuksia.

HS 1.2.2021

Vierailija
2/4 |
01.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämä. Joo riittä että valkoinen nainen saa aina työpaikan muita varmemmin, vain ulkonäkönsä takia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
01.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Marinin hallitus voisi jatkaa työllisyyspolitiikan joustavoittamista edistämällä paikallista sopimista."

Vierailija
4/4 |
01.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Poliittinen valinta on se, onko Suomi tarkoitettu pienelle rikkaalle eliitille ja heidän rikkauksiensa kasvattamiseen muiden kustannuksella vai kaikkien kansalaisten hyvinvointia varten?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän seitsemän kuusi